VİZE KRİZİ KISMEN AŞILDI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

VİZE KRİZİ KISMEN AŞILDI

Paylaş
 

ABD temsilcilikleri Türkiye’de sınırlı vize hizmetine başladı.

Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize krizine yönelik, Türkiye’de iki ülke heyetleri arasında gerçekleştirilen görüşmenin ardından ABD ilk adımı attı.

GÜNLÜK RANDEVU SAYISI KISITLI OLACAK
ABD’nin diplomatik misyonları Türkiye’de sınırlı vize hizmeti vermeye başladı. İlk etepta kabul edilen günlük randevu sayısı kısıtlı olacak.

TÜRKİYE KARŞILIK VERECEK
Bu arada Dışişleri kaynakların, “Olumlu çabaların sonuç verdiğini görüyoruz. Konsolosluk dairemiz atılacak adımları değerlendiriyor, benzer bir adım atabiliriz.” açıklamasıyla Türkiye’nin de ABD vatandaşlarına kısıtlı olarak vize vermeye başlayabileceğini duyurdu.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA
Türkiye’deki Vize Hizmetlerinin Kısıtlı şekilde Yeniden Başlamasına İlişkin ABD Diplomatik Misyonunun Açıklaması şöyle:

“Türkiye’deki misyonumuzda yerel çalışanlara yönelik başka bir soruşturma bulunmadığına ilişkin Türk Hükümeti’nden ilk etapta üst düzeyde güvence almış bulunuyoruz. Ayrıca Türk hükümetinden, yerel çalışanlarımızın kendi resmi görevlerini yerine getirirken gözaltına alınmayacakları veya tutuklanmayacaklarına ilişkin güvence de alınmıştır. Bundan sonra Türk Hükümeti, bizim yerel bir çalışanımızı gözaltına alma ya da tutuklama niyetine ilişkin önceden Amerikan Hükümeti’ne bilgi vermeyi taahhüt etmiştir.

Bu ön güvenceler temelinde, Türkiye’de kısıtlı vize hizmetlerinin yeniden başlamasına izin verecek derece güvenlik durumunun iyileştiğine inanmaktayız. Hali hazırda tutuklu misyon çalışanlarımıza yönelik mevcut davalarla ilgili ciddi endişemiz sürmektedir. Aynı zamanda Olağanüstü Hal altında tutuklanan Amerikan vatandaşlarının davalarına ilişkin endişelerimiz devam etmektedir. Amerikalı yetkililer, bu davaların tatmin edici bir şekilde çözücme ulaştırılması için Türk muhataplarıyla görüşmeyi sürdüreceklerdir.”

BAŞBAKAN’IN ZİYARETİYLE KRİZİN BİTMESİ BEKLENİYOR
Başbakan Binali Yıldırım, yarın ABD Başkan Yardımcısı Pence ile bir araya gelecek. Görüşmede yumuşama sürecine giren vize krizinin noktalanması bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan CAM FİLMİ YASAĞI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.