VALİ ERSİN YAZICI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞTU | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

VALİ ERSİN YAZICI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞTU

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Balıkesir Valiliği görevine atandığı günden itibaren en büyük gayretini gençlerin daha nitelikli bir eğitim alması için gösteren ve Balıkesir’de Eğitimin Niteliğini Geliştirme Projesi (BENGİ) ile önemli başarılara imza atan kıymetli Balıkesir Valisi Sayın Ersin Yazıcı, üniversitemiz öğrencileriyle bir araya geldi.

Valinin devlet hayatı boyunca edindiği birikim ve tecrübelerini, hayat felsefesini, gelecek vizyonunu, Balıkesir ve eğitime dair görüş ve düşüncelerini paylaştığı söyleşiye öğrencilerimiz yoğun ilgi gösterdi. Vali Yazıcı, “1992 yılında kaymakamlıkla bu yola adım attım. Mülki idare amiri kaymakam ya da vali ilde tüm bakanlıkları temsil eder. Merkez yönetimin ildeki temsilcisidir. Vali ya da kaymakam, tüm kanun, tüzük ve yönetmeliklerin uygulanmasından sorumlu kişidir. “ diyerek sözlerine başladı.

Vali Yazıcı, “Mezun olurken farklı duygular yaşıyordum. Çalışmam gerektiği için üniversiteye devam etmede sıkıntı çektim. Ancak dört yılda mezun olabildim. Üniversite bitince aslında her şeyin yeni başladığını farkettim. Ailem mezun olunca hemen işe başlamamı bekliyordu. Ayrıca ekonomik problemler nedeniyle işe başlamam gerekiyordu. Kendimi “Benden daha önce mezun olmuş kişiler kaymakam, hakim, müfettiş, denetçi olabiliyor, ben de aynı okulu bitirirken, neden ben de aynısını yapamayayım?” diyerek motive ettim.  Üniversitede bu bölümü bitirince ne olacağımı sürekli soranlara kaymakam olunuyor dedik. Mezun olunca da hemen kaymakam olmamı bekliyorlardı. Öğrencilere tavsiyem kendinize gerizekalı olup olmadığınızı sorun, o zaman Türk gencinin neler yapabileceğini göreceksiniz. Türk genci eğer bir şeye inanıyorsa istediğini yapabilir. Eğer ki ülkeyi kalkındıracaksak hep birlikte çalışmalıyız.” diyerek sözlerine devam etti.

“Mülki idare amirleri aynı zamanda hükümet politikalarını uygulamakla görevli kişilerdir. Türkiye bir hukuk devletidir. İlde asayişin bir numaralı sorumlusu validir, ilçede de kaymakamdır. Herhangi bir sorun olduğunda sorumluluk validedir. İşimi yapmaktan mutluyum. Halka istediğiniz alanda hizmet etmek açısından güzel bir meslek. Özel hayat açısından sıkıntılı bir meslek. Ailenizle vakit geçirmeniz zor hale geliyor.” dedi.

Yazıcı, “Her kaymakam vali olmayı ister. İnsanların hedefleri hiçbir zaman bitmemeli. Kendi imkanlarımla ne yapabilirim? diye düşünerek hareket ettim. Belki her şeyi yapamazsınız ama bir şeyi yapabilirsiniz. İstediğiniz her şeyi anında yapamayabilirsiniz. Her şeyin merkezinde insan var. İnsan isterse her şeyi gerçekleştirebilir. Hedefsizliği bir türlü kabul edemiyorum. Rize valisiyken 80 yaşında ziyaret etiğimiz nine hacca gitmek istediğini söyledi. Yatalak bir hasta olan nine, hayatını zor sürdürmesine rağmen isteğinden ve hedefinden vazgeçmemiş.” dedi.

Hayalsiz ve hedefsiz bir kamu çalışanı olmamalı diyerek sözlerine devam eden Yazıcı, “Küçücük bir büfe işletseniz bile bir hedefiniz olur. Ortaokul ve lisede devlet parasız yurtlarda kaldım. Şu anda da vali olarak görevimi sürdüyorum. Ne yaparsam yapayım devlete olan borcumu ödeyemem diye düşünüyorum. Bu ülkeyi seviyorsam işimi de severek yapmalıyım.” diyerek sözlerini tamamladı.

Öğrencilerin soru cevaplarıyla yoğun ilgi gösterdiği konferans, Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir’in Vali Yazıcı’ya plaet ve Bandırma Vapuru takdim etmesiyle son buldu.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.