Ustaya saygı gecesi | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

Ustaya saygı gecesi

Paylaş
 

Bir süredir Bandırma’da yaşamaya başlayan Tunç Başaran “Piano Piano Bacaksız”ve “Uçurtmayı Vurmasınlar “filmleriyle;” En İyi Yabancı Film “dalında Oscar’a aday adayı olmuş ve Türkiye’nin tanıtımına önemli katkılar sunmuştu. Cuma akşamı Barış Manço Kültür Merkezi’nde yapılacak etkinlikte usta yönetmenin “Piano Piano Bacaksız” filmi Bandırmalılar ile buluşacak.

Bandırma’da sinema algısı değişmeli

Festival Komitesi Üyesi ve “Ustaya Saygı Gecesi’nin düzenleyicilerinden Nüvit Erten, Bandırma’da özellikle bağımsız sinema örneklerini Bandırma Sinema Kulübü olarak izleyici ile buluşturduklarına dikkat çekerek” çocukluğumda 1971 yılında vizyona giren Kaptan Swing’i izlemek için sırada beklediğim günleri hatırlıyorum. Şimdi o filmin yönetmeniyle birlikteyiz ve “Ustaya Saygı Gecesi” düzenliyoruz. Aslında Türk Sinemasının efsane ismi ile birlikteyiz. İnanıyorum ki bundan sonrada sinema adına güzel işlere hep birlikte imza atcağız” dedi.

“Bandırma’da müthiş bir potansiyel var”

Gece öncesi açılamalar yapan usta yönetmen Tunç Başaran, Bandırma’nın sinema konusunda önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, gecede emeği geçenlere ve Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’ya teşekkür etti. Gecenin isim babasının Nüvit Erten olduğunu da söyleyen Başaran ”Film festivalleri bir yörenin kalkınmasında önemli bir faktördür. Örneğin: Oscar ile Amerika kendi kültürünü ve sinemasını dünyaya tanıyor. Sinemanın gücü atom bombasından daha fazladır. Bandırma’da çok güzel bir sinema festivali yapılabilir. Bandırma ayrıca, yıllarca İstanbul Film Festivali kurucu başkanlığını yapmış Hülya Uçansu gibi bir değere de sahip.”dedi.”Piano Piano Bacaksız” film afişini geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz usta oyuncu Savaş Dinçel tarafından çizildiğini de aktaran Başaran, film festivalleri ile Bandırma’nın gerek sosyal, gerekse de ekonomik hayatının kalkınacağına işaret etti. Cuma günü saat 20:00’da yapılacak olan Ustaya Saygı Gecesi’nde “piano piano bacaksız” filminin yanı sıra Türk Sineması’nın usta oyuncuları; Nilüfer Aydan, Ahmet Mekin, Meriç Başaran, Serap Aksoy, Mustafa Alabora, Taner Barlas, Ufuk Kaplan gibi isimlerde Bandırma’da İzleyici ile buluşacak ve söyleşiler gerçekleştirecek.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA BUGÜN SU KESİNTİSİ YAŞANIYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.