ÜNİVERSİTEDE OSMANLI DEVLETİ'NİN BAŞARI ÖYKÜSÜ ANLATILDI | Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

ÜNİVERSİTEDE OSMANLI DEVLETİ’NİN BAŞARI ÖYKÜSÜ ANLATILDI

Paylaş
 
google haberlerde takip et
Onyedi Eylül Üniversitesi’nde “Aşiretten İmparatorluğa Osmanlı Devleti’nin Başarı Öyküsü” konferansı düzenlendi.
Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansa Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Özvar konuşmacı olarak katıldı. Küçük bir aşiretken Osmanlı’nın nasıl imparatorluğa dönüştüğünü anlatan Özvar, “Dünyada kendisine yurt seçen millet sayısı azdır. Osmanlı ve öncesindeki Türk toplulukları bunu yapmıştır. Bugün siyasette kullanılan yumuşak güç yani soft power kavramını o gün Osmanlı da kullanarak küçücük bir aşiretten dev bir imparatorluğa dönüşmüştür. Devletin ne kadar geliri varsa devlet o kadar güçlüdür. Osmanlı da finansal olarak güç elde etmek için  Enderun sistemini kurmuş ve diğer sistemleri geliştirmiştir” dedi.
Öğrencilere önemli tavsiyelerde bulunan Özvar, “Bu vakitlerinizin kıymetini bilin,  bu zamanlar en çok kendinizi yetiştireceğiniz, nitelik kazanacağınız vakitlerdir.  Beşeri sermaye ne kadar nitelikli olursa bir ülkede o kadar gelişir. Osmanlı’nın başarısı da güçlü beşeri sermaye ile ve çalışarak ve gayret ederek olmuştur.  Osmanlıların bu mucizevi ilerleyişinde Osmanlı kurumlarının iki özelliğini dikkate almak gerekir. Bunlardan biri kurumların kapsayıcılığıdır. İkincisi ise kurumlar bireyler için teşvik edicidir. Böylece kurumlar insanların katılımını sağlar” diye konuştu.
Öğrencilerin soruları ile katıldığı konferans Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir’in konuşmacıya teşekkür plaketi takdim etmesi ile sona erdi.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA DEPREM HABERLERİ SON DAKİKA! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.