Uluslararası Öğrenciler Balıkesir'de Buluştu | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

Uluslararası Öğrenciler Balıkesir’de Buluştu

Paylaş
 

Türkiye’nin 43 farklı şehrinde düzenlenen 9. Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinin Balıkesir etabı başladı. Atatürk Parkında gerçekleştirilen 9. Uluslararası Öğrenci Buluşması Balıkesir etabı yürüyüş ile başlarken etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Mehteran konserinin ardından İlahiyat Fakültesi öğrencisi Hasan Muhammed’in Kuranı Kerim tilaveti dinlendi.

1.Balıkesir Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliğinin düzenlendiği Atatürk Parkı’ndaki törende Balıkesir Uluslar arası Öğrenci Dernekleri Başkanı Yasir Hüseyin Güngör, açılış konuşmasında yurt dışından gelen öğrencilerin yabancı değil burada misafir olduklarının altını çizdi. Yasir Hüseyin Güngör,  “Bize soruyorlar ‘Neden öğrenci buluşmaları? Yurt dışından öğrenci mi getiriyorsunuz? Farklı ülkelerden insanlar 3-5 gün burada mı ağırlanıyorlar?’ dile. Biz hiç bir ülkeden hiç bir kimseyi getirmiyoruz. Tamamı Türkiye’de okuyan kardeşlerimiz. Onlar belki 5-10 yıl ülkemizde kalıyorlar, biz bu çalışmayı Türkiye’de var olan misafir öğrencilerin var olduklarını kanıtlamak için yapıyoruz. Onlar şuan aramızda oturuyorlar, yanımızdalar. Burada onların çeşitli kültürlerini seyrediyorsunuz. Bu insanlar 5-10 yıl burada kaldıklarında hepimiz beraber yaşıyoruz bizim medeniyetimiz yüzyıllar boyunca dışarıdan gelen misafirlere ev sahipliği yapmış. İnsanlar kardeşlerimize yabancı öğrenci diyor, bu kardeşlerimizin hiç biri yabancı öğrenci değil. Onlar bizim misafir öğrencilerimiz. Burada yaşadıktan sonra onlar ülkelerine gidiyorlar ve ömür boyu dost kalıyorlar. Yeryüzünde hakkın ve adaletin tesis edilmesi için bu programlar vesile olur” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE 186 ÜLKEDEN 110 BİN ULUSLAR ARASI ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRÜYOR

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDAF) Temsilcisi Mehmet Gündüz ise Türkiye’de 186 farklı ülkeden 110 bin uluslar arası öğrencinin eğitim görmekte olduğunu söyledi. Kamuoyunun bu durumdan haberdar olması için bu tür faaliyetlerin yapıldığını ifade eden Mehmet Gündüz, dünyanın Türkiye’de olduğunu söyledi. Gündüz, “Bu programın oluşmasında bizlere destek verenlere teşekkür ediyorum. 9. Uluslararası Öğrenci Buluşması 111 farklı ülkenin Türkiye’de gündeme gelmesini hedeflemektedir. Dünya Türkiye’dedir ve Türkiye’yi dünyaya taşıyacak olan uluslararası öğrencilerimizdir. Bu seneki sloganımız ‘Biz kardeşiz, biz geleceğiz’” dedi.

Uluslar arası Öğrenci Buluşması programlarının finalinin ise 15 Mayıs 2016 tarihinde Sinan Erdem Kapalıspor Salonu’nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşeceği bildirildi.

BAŞKAN UĞUR: “DESTEKLERİMİZ DEVAM EDECEK”

Erciyes Üniversitesinde okuyan Ugandalı Cemil’in hayat hikâyesi ve Türkiye’ye nasıl geldiğini anlatan sunumun ardından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur da bir konuşma yaptı. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Balıkesir’de ilk defa yapıldığını belirten Başkan Uğur, 1.’si düzenlenen Balıkesir etabının artık her yıl düzenli olarak gerçekleştirileceğini kaydetti. Ugandalı Cemil’in hayat hikayesinden etkilenen Başkan Uğur, “Uluslararası Öğrenci Derneği temsilcilerine teşekkür ediyoruz, hepsinden Allah razı olsun. Ugandalı Cemil’in konuşmasından sonra bizim konuşma yapmamızın bir manası da yok, Ugandalı Cemil her şeyi anlattı. Türkiye yalnız sınırlarıyla, nüfusuyla sınırlı bir ülke değil. Türkiye, Orta ve Uzakdoğu’dan, Kafkaslardan, Balkanlardan Amerika’ya kadar Orta Asya’dan, bütün İslam ülkelerinden öğrenciler var. Biz tabii ki öğrencilerimize kapılarımızı değil gönüllerimizi de açıyoruz. Bu etkinlikte Büyükşehir Belediyesi, Karesi Belediyesi, Sanayi ve Ticaret Odası olarak destek verdik. Bundan sonrada her türlü desteğe hazır olduğumuzu ifade ediyoruz. 2014-15 öğretim yılında 80 bin iken şu anda 100 binin üzerinde misafir öğrencimiz var. Balıkesir’de de orta öğrenim, lise, üniversitede de bin misafir öğrencimiz var. Biz onları misafir olarak kabul ediyoruz onları yabancı görmüyoruz. ‘Bütün Müslümanlar kardeştir’ emrine uyarak hepsini kendimize kardeş görüyoruz. Tabii ki bu öğrencilerimizin kendi aralarında tanışmaları, kaynaşmaları, Türkiye ve ülkemizle ilgili hem dil öğrenmeleri, hem ülkemizi tanımaları, ileride ülkelerine gittiklerinde Türkiye’nin temsilcisi olarak bir görev ifa edecekler. İnşallah bu çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Bugün İstanbul’dan, Bursa’dan, Kütahya’dan misafirlerimiz öğrencilerimiz var. Ben hepsine teşekkür ediyorum, desteklerimiz bundan sonra da devam edecek” dedi.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, beraberinde Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, UDEF Temsilcisi ve Balıkesir dernek başkanı ile diğer protokol üyeleri olduğu halde misafir ülke öğrencileri tarafından açılan stantları gezdi. İki gün sürecek olan 1. Balıkesir Uluslararası Öğrenci Buluşması programı Pazar akşamı yapılacak grup yürüyüş ezgileri ile kapanacak.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA BUGÜN SU KESİNTİSİ YAŞANIYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.