Uedaş Arıza ve Kesintiyi "Online" İzleyecek | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

Uedaş Arıza ve Kesintiyi “Online” İzleyecek

Paylaş
 

Elektrik Dağıtım AŞ’nin (UEDAŞ) hizmet bölgesi olan Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’da akıllı şebeke projelerini devam ettirdiği bildirildi.
UEDAŞ’tan yapılan yazılı açıklamaya göre, merkez ofiste Kontrol ve Veri Toplama Sistemi (SCADA) kumanda merkezi sayesinde uzaktan bağlantı izleme sistemiyle enerji kesintilerine anında müdahale edilerek, proje kapsamında dağıtım şebekesi uzaktan izlenip, kumanda edilebilecek.
SCADA Merkezi’ni gezen UEDAŞ Genel Müdürü Mesut Efe, burada UEDAŞ’ın Güney Marmara’da 35 bin kilometrekarelik dağıtım bölgesinde SCADA sistemi ile orta gerilim elektrik şebekesindeki enerji durumunu uzaktan izleyebildiğini, gerektiğinde uzaktan şebekeye kumanda edildiğini uygulamalı gösterdi. Efe, projeyle ilgili her türlü altyapı imalat ve montajının tamamlandığını son test ve kontrollerin ardından mart ayı içerisinde projeyi devreye almayı planladıklarını aktardı.
Proje sayesinde bölgedeki dağıtım şebekesinde uzaktan müdahale yapılabileceğine dikkati çeken Efe, şunları kaydetti: “Acil durumlarda saha ekiplerine daha etkin hareket kabiliyeti sağlanacak. Dört ilde faaliyete geçen Entegre Bilişim Sistemleri Projemiz içerisindeki en büyük yatırımlardan biri olan SCADA DMS projemizin hayata geçmesiyle şebekede oluşan elektrik kesintilerini anında görebileceğimiz gibi kesinti sonucunda etkilenen abonelerimize anında detaylı bilgi verme imkânına sahip olacağız. Personelimiz şebekeyi 24 saat kesintisiz izleyerek saha ekipleri ile koordineli olarak çalışacak ve şebekemizde yapacağımız ölçümler sonucunda oluşabilecek aşırı yüklenme durumlarında sistem arızaya geçmeden önce önlem alabileceğiz. Çalışmalarımız Bursa ve Yalova’da tamamlandı. Temmuz ayında ise Balıkesir ve Çanakkale’de sitemi devreye almış olacağız. Proje tamamlandığında müşterilerimize, kesintisiz ve düzenli standart gerilimlerde elektrik dağıtımını gerçekleştirmeyi planlıyoruz.”

Bir önceki yazımız olan Jandarmadan Mülteci Operasyonları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.