Ucuz Uçak Bileti Bulmanın 8 Yolu | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

Ucuz Uçak Bileti Bulmanın 8 Yolu

Paylaş
 

Güvenilir ve hızlı seyahat etmenin en iyi yolu şüphesiz havayolu. Sık seyahat edenlerin en büyük gayesi ise uygun fiyata uçak bileti bulmak. Uçak bileti denilince akla hemen yüksek fiyatlar gelse de, bu durumu genellemek yanlış olur. Birkaç basit noktaya dikkat ederek ve çeşitli yöntemleri uygulayarak ucuz uçak biletine sahip olabilirsiniz. İşte, ucuz bilet almanın püf noktaları:

Erken rezervasyon yapın

Ucuz uçak bileti denilince akla ilk gelen şey erken rezervasyondur. Hava yolu firmalarının her biri promosyonlu bilete sahiptir. Ancak bu biletler sınırlı sayıda olduğu için çabuk tükenir, bu nedenle erken harekete geçen uygun fiyatlı biletleri yakalar.

Uçuş gününe yakın promosyonlu biletler biteceği için bilet fiyatlarında artış olur. Bu sebeple gideceğiniz tarihi ve yeri belirleyip biletinizi önceden almanızı öneririz. Özellikle uçuştan 4-5 ay önce araştırma yaparsanız, oldukça hesaplı seçeneklerle karşılaşabilirsiniz. Ancak promosyonlu biletlerde değişiklik veya iade yapılamadığını belirtelim. Dünyanın bin bir türlü hali var. Planlarınızda bir değişiklik olması ve gideceğiniz tarihin değişme ihtimaline karşı kendinizi garanti altına almak istiyorsanız, ekonomi sınıfı biletleri tercih edebilirsiniz. Ekonomi sınıfı biletlerde değişim veya açığa alma yapılabiliyor.

Karşılaştırma sitelerinden yararlanın

Ucuz uçak bileti bulmada en etkili adreslerden biri online uçak bileti servisleri. Uçak bileti arama sitelerinde, dilediğiniz lokasyon için tarih ve saat bazında sorgulama yaparak en ucuz uçak bileti alternatiflerini bulmanız mümkün.

Havayolu firmalarının sayfalarına tek tek girip fiyatlarına bakmak yerine, bu tür sitelerde tüm seçenekleri aynı anda görüp karşılaştırabilirsiniz. Bu anlamda en güvenilir adreslerden biri Ucakbileti.com oluyor. Ucakbileti.com’da farklı hava yolu firmalarının aynı tarihteki uçuş bilgilerini inceleyerek içlerinden en uygun olanı satın alabilirsiniz.

Kampanyaları takip edin

Hava yolu firmaları bazı dönemler özel promosyonlar yapabiliyor. Bunları takip etmenin birkaç yolu var. Firmaların web sitelerine ara sıra göz atabilir, mail bültenlerine kayıt olabilir ya da sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Tarihi esnek tutun

Uygun uçak bileti bulmanın bir diğer yolu ise uçuş tarihini esnek tutmaktan geçiyor. Uçak bileti fiyatları günden güne değişiklik gösterebiliyor.

Eğer tarihi önceden belli olan ve katılmanız gereken özel bir programınız yoksa uçuş tarihinde birkaç gün esnek davranarak daha uygun fiyatlı bilet alma şansını yakalayabilirsiniz. Örneğin; sizin gideceğiniz tarihte o şehirde önemli bir etkinliğin olması sebebiyle o günkü uçuşlara talep artacağından bilet fiyatları daha yüksek olacaktır. İşinizden izin almanız mümkünse ya da sizin için müsait olacaksa o hafta içindeki başka günleri de kontrol edip en uygun fiyatlı günü tercih edin. Bu sayede hem biletinizi daha uygun fiyata almış olur, hem de tatilinizi birkaç gün uzatmış olursunuz.

Doğru zamanı kollayın

Yılbaşı, bayram ve resmi tatil günlerinde birçok kişi tatile gitmeyi tercih ettiğinden uçaklara yoğun bir talep olur. Bu sebeple bu dönemlerde uçak bileti fiyatları artar. Özellikle tatil dönemlerinde Cuma ve Pazar günleri bilet fiyatları oldukça yüksektir. Eğer tam zamanlı bir işte çalışmıyorsanız veya öğrenci değilseniz hafta ortasındaki uçuşları seçerek daha uygun fiyata uçabilirsiniz.

Genelde Pazartesi akşam saatleri, Salı, Çarşamba ve Perşembe günü uçuşları haftanın diğer günlerine göre daha uygun fiyatlı oluyor.

Gidiş dönüş biletlerini tercih edin

Yolculuk edeceğiniz tarih ile dönüş tarihiniz belliyse, biletinizi gidiş-dönüş olarak almanız daha avantajlı olacaktır. Bazı firmalar gidiş-dönüş birlikte alınan biletlere ayrı bir indirim yapabiliyor. Böylece bu indirimlerden yararlanarak daha ucuz bilet edinebilirsiniz, aynı zamanda promosyonlu biletleri yakalama fırsatınızı arttırırsınız.

Direkt uçuşları tercih edin

Direkt uçuşlar, yorucu olmadığı gibi aktarmalı uçuşlara kıyasla daha uygun fiyatlı olabiliyor. Bu nedenle mümkün olduğunca gideceğiniz lokasyona yönelik direkt uçuşları tercih etmeye çalışın. Aktarmalı uçuşlar olası gecikmelere ve beklemelere yol açabileceğinden pek doğru bir seçim olmayabilir.

Mil programlarına katılın

Hemen hepimiz birer kredi kartı sahibiyiz. Kredi kartınız aracılığıyla uçak bileti kazanmak istemez misiniz? O halde mil biriktiren kredi kartlarından birini edinin. Hemen her bankanın bu tip kartları bulunuyor. Bu kartlar yaptığınız her alışverişten mil kazandırıyor. Biriken millerinizi kullanarak bir tatilinizde biletinizi bedavaya getirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.