TÜRKİYE'DE İLK KEZ MİDYE HASAT VE EKİM TEKNESİ GELİŞTİRİLECEK | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
tolga tosun

TÜRKİYE’DE İLK KEZ MİDYE HASAT VE EKİM TEKNESİ GELİŞTİRİLECEK

Paylaş
 
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Türkiye’de ilk kez midye hasat ve ekim teknesi geliştirilmesi, tasarımı ve inşasını gerçekleştirecek.
Ülkemizde yeni gelişen bir sektör olan midye yetiştiriciliği daha çok Erdek ve Bandırma körfezlerinde yapılmaktadır.
Kurulan midye çiftlikleri için en önemli ihtiyaç ise midye hasat ve ekim işini yapacak, özel donanımlı tekneler. Fakat ülkemizde henüz üretilmeyen, ithal edilen teknelerin maliyeti oldukça yüksek.
Üniversite- sanayi işbirliği kapsamında Nora Elektronik Şirketi’nin Onyedi Eylül Üniversitesi’ne midye çiftliklerinde kullanmak üzere midye teknesi geliştirilmesi için yaptığı başvurunun ardından Denizcilik Fakültesi konuyla ilgili hazırladığı fizibilite projesi ile TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB)’e başvuru yaptı. Başvurusu TÜBİTAK-TEYDEB tarafından kabul edilen fakülte, bu proje ile Türkiye’de midye hasat ve ekim teknesi geliştirilmesi, tasarımı ve inşasını yapacak ilk Denizcilik Fakültesi olacak.
Proje kapsamında ilk olarak midye hasat ve ekim teknesinin geliştirilmesi ile ilgili fizibilite çalışması yapılacak, ardından tekne üretilip Nora Elektronik Şirketi’ne teslim edecek. Projenin maliyetinin yüzde 75’i TÜBİTAK-TEYDEB, yüzde 25’i ise Nora Elektronik Şirketi tarafından karşılanacak.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA BUGÜN SU KESİNTİSİ YAPILACAK!!! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.