TÜRKİYE 'ULAK' İLE BİRİNCİ LİGE ÇIKACAK | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

TÜRKİYE ‘ULAK’ İLE BİRİNCİ LİGE ÇIKACAK

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Sivil alanda devletin destek verdiği en büyük projelerden olan ‘Ulak’ta önemli bir aşama kaydedildi. 4.5 G standartlarına uygun yüksek güçlü baz istasyonu tasarlanan proje ile Türkiye, mobil iletişim teknolojileri açısından birinci lige çıkacak.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM) Dördüncü Nesil (4G/4.5G) Haberleşme Sistemi Geliştirme (ULAK) Projesi kapsamında Aselsan, Netaş ve Argela firmaları iş birliği yaparak harekete geçti. Proje çerçevesinde dördüncü nesil mobil iletişim teknolojilerine sahip baz istasyonlarının tüm donanım ve yazılım bileşenlerinin yurt içinde geliştirilmesi için çalışmalar yapıldı.

Ulak projesinde artan askeri ve sivil (kamu güvenliği ve ticari) veri haberleşmesi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 4,5G haberleşme sisteminin milli yazılım ve donanım bileşenlerinin geliştirilmesi hedeflendi. Ayrıca bu teknolojilere yönelik milli imkan ve kabiliyetlerin artırılarak mobil haberleşme teknolojilerine yönelik dışa bağımlılığın azalması bekleniyor.

Fiili olarak 2013’te başladı

  • 23 Mayıs 2013 tarihinde fiili olarak başlayan ULAK projesi, Türkiye ve bölge ülkelerinin güncel ve ileriye yönelik mobil iletişim altyapı ihtiyaçlarını milli imkanlarla karşılamak açısından öncül bir proje olarak kabul ediliyor. Bu bağlamda Ulak, Türkiye’nin mobil iletişim teknolojileri açısından ‘Birinci Lig’e çıkması anlamına gelecek.

Şu anda test ve kalifikasyon süreci devam eden çalışmanın tamamlanması ile birlikte uluslararası rekabet gücümüz de ciddi derecede artacak.

Kaynak : yenisafak

Bir önceki yazımız olan İDO AVŞA SEFERLERİNE NE ZAMAN BAŞLIYOR? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.