İlk 10 kendi içinde sıralama değişikliği yaşarken, ülkelerde de bir değişiklik olmadı.2018 Mutluluk Raporu, ülkelerde kişi başına düşen gayri safi milli hasıla, ortalama yaşam süresi, sosyal yardım, özgürlük, güven ve refah gibi altı maddenin puanlamasına göre hazırlanıyor ve Birleşmiş Milletler’in bağımsız uzmanları görevlendirdiği çalışma kapsamında halka sosyal destek, kişisel özgürlükler, devlet içi yolsuzlukla ilgili sorular yöneltiliyor.Rapora göre 2018’in en mutlu ülkesi geçen senenin en mutlu ülkesi olan Norveç’i geçerek Finlandiya oldu. Türkiye ise 5 basamak geriledi.

Türkiye mutlu mu

2017’de geçen yıla göre 9 basamak yükselerek 69. sıraya yükselen Türkiye, 2018’de 5 sıra geriledi ve 74. sırada yer aldı. 156 ülke arasında 74. sırada olmak her ne kadar ortalamanın üstünde bir tablo görünümü yaratsa da, 5 sıra geri düşmek parlak bir manzara görünümü vermiyor.

İlk 10’u Avrupa ülkelerinin oluşturduğu raporda, en mutsuz ülkelerin ise Afrika’da olduğu gözlemlendi.

2018’in en mutlu ve en mutsuzları

En mutlu ülke olan Finlandiya’yı sırasıyla, Norveç, Danimarka, İzlanda ve İsviçre, Hollanda, Kanada, Yeni Zelanda, İsveç, Avustralya takip etti.

En mutsuz beş ülke ise genellikle Afrika’dan olmakla birlikte: Yemen, Tanzanya, Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Burundi oldu.

Doğu Afrika’daki Burundi, etnik kavramlar, temizlik, iç savaşlar ve darbe girişimleriyle korkutan dünyadaki en mutsuz yer olarak belirlendi. Suriye’de savaş olmasına rağmen, Burundi’nin altındaki mutluluk düzeylerini bildiren beş başka ülke daha var: Ruanda, Yemen, Tanzanya, Güney Sudan ve Orta Afrika Cumhuriyeti.

Mutluluk satın alınmıyor

Raporda dikkat çeken bir diğer nokta ise; Japonya ve ABD gibi ekonomik anlamda çok güçlü olan ülkelerin bu listede çok yükseklerde yer almaması oldu. GSMH ile vatandaşların mutluluğu arasında direkt bir bağlantı olmadığı gözler önüne serilmiş oldu. 2018 Dünya Mutluluk Raporu’nun çizelgeleri Dünyanın en büyük ekonomisi olarak ABD’nin istikrarlı düşüşünü ülkenin obezite, madde bağımlılığı ve depresyon ile mücadelesine bağladı.

Ülkelere göre antidepresan kullanımı

En çok antidepresan kullanan ülkeler arasında da en mutlu ülkelerin de olması (Kanada, İzlanda, İsveç) ilginç bir detay olarak sunuluyor.