'TÜRKİYE GENELİNDE KAÇ CEZAEVİ BULUNMAKTADIR?' - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

‘TÜRKİYE GENELİNDE KAÇ CEZAEVİ BULUNMAKTADIR?’

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Son dönemlerde cezaevlerinden gelen şikayetleri gündeme taşıyan CHP Balıkesir Milletvekili Av. Namık Havutça, konuyu Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu.

Cezaevlerinde birçok farklı suçtan yatan mahkûm olduğunu belirten Havutça, “devletin bu tutuklu ve hükümlülere uluslararası standartlar çerçevesinde gereken koşulları sağlamak görevleri arasında yer alır” dedi.

Cezaevlerinin haddinden fazla mahkûmu muhafaza etmesinden ötürü hükümlülerin temizlik, barınma ve sağlık başta olmak üzere insani birçok sorun yaşadığını, Adalet Bakanlığı olarak bu kötü koşulların iyileştirilmesi adına ne gibi çalışmaların yapılacağını soran Havutça, “Türkiye genelinde kaç cezaevi bulunmaktadır? Bu cezaevlerinin kapasitesi ve mevcut tutuklu veya hükümlü sayısı illere göre nedir? Balıkesir Kepsut L Tipi Kapalı Cezaevi bu belirtilen standartlara haiz midir? Haddinden fazla tutuklu ve hükümlünün bulunduğu Kepsut L tipi cezaevinin insani standartları sağlaması mümkün mü? ” diye sordu.
TBMM Adalet Komisyonu Üyesi olan Havutça, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması için Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde şu ayrıntılara yer verdi; “L tipi ceza infaz kurumları Adalet Bakanlığı tarafından; büyük kentlerdeki eski ceza infaz kurumlarının yerlerine ya da kapasite yetersizliğine çözüm amacıyla inşa edilen uluslararası standartlara uygun, kapalı ceza infaz kurumları olarak nitelendirilmektedir. Tutuklu ve hükümlülerin; barınma, sağlık, eğitim ve her türlü iyileştirme taleplerine cevap verecek yeterli fizikî alanlarda sportif ve kültürel hizmetlerin sunulacağı mekânlar olarak tanımlanmaktadır.”

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Aşılı Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.