TÜRK EĞİTİM SEN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Kamu Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen Balıkesir Şubesi üyeleri, mahkeme kararını uygulamayan Vali Yaman ve Milli Eğitim İl Müdürü Cengiz hakkında suç duyurusunda bulundu.
Hukuk kurallarının devletin yetkilileri tarafından tanınmaması sebebiyle adliyede olduklarını söyleyen Türk Eğitim Sen Balıkesir İl Başkanı Yılmaz Kuran, Danıştay’ın verdiği kararın uygulanmadığını bildirdi.
Sendika olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumları yöneticilerinin görevlendirmesine ilişkin yönetmeliğin bazı maddelerinin iptali talebiyle dava açtıklarını belirten Kuran “Açılan davada, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 2014/1151 Y.D itiraz no’lu ve 18 Şubat 2015 tarihli kararı ile müdürlerin görevlendirmesinde okul müdürleri ile 6 ay çalışmayan şube müdürlerinin ve ilçe Milli Eğitim müdürlerinin vergi puanları iptal etmiştir. Bu karar, Milli Eğitim Bakanlığı’na tebliğ edilmiştir. Kararın, tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde uygulanma zorunluluğu vardır. Bu durum hem Anayasa’nın 138. maddesi hem de İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 28. maddesinde güvence altına alınmıştır.” dedi.
-Yargı kararlarına uyulmadığı iddiası
Balıkesir Valiliği ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün, yargı kararına rağmen Anayasa ve mevzuat hükümlerine aykırı bir şekilde hareket ettiğini öne süren Kuran, okul müdürlerinin göreve iade edilmesi için herhangi bir işlem yapılmadığını söyledi. Yargı kararlarının Milli Eğitim Bakanlığı, Balıkesir Valiliği ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü tarafından uygulanarak mağduriyetlere son verilmesini isteyen Kuran, “Eğitimciler, mahkeme kararlarının uygulanmadığı bir kurumda öğrencilerinden nasıl hukuka güvenmelerini isteyeceklerdir? Siyasi iradenin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın hukuk tanımayan tavrı, il ve ilçe Milli Eğitim müdürlüklerine kadar sirayet etmiştir. Hukuk dışı bir anlayışla devlet yönetilemez. Hukuku kendi siyasi emelleri ve kadrolaşmaları uğruna dizayn edenler, artık hukukun kırıntılarına bile tahammül edemez hale gelmişlerdir” ifadelerini kullandı.
-Savcılığa suç duyurusunda bulundular
Danıştay kararını uygulamayan Balıkesir Valisi Mustafa Yaman ve Milli Eğitim İl Müdürü Yusuf Cengiz hakkında, cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını açıklayan Kuran “Vicdanını ve ruhunu siyasi kadrolaşmanın emrine tahsis edenler bilmelidirler ki bu haksızlıkları yapanlar, er ya da geç bu yapılanların hesabını mahkemeler önünde vereceklerdir. Bu hesaplar yarına kalsa da kimsenin yanına kalmayacaktır. Valimiz ve Milli Eğitim Müdürümüz, mahkeme kararlarını yok sayamazlar.” diye konuştu.

KAYNAK:İLKHABER GAZETESİ

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan CEVİZ FİDANI SATICILARININ HEDEFLERİ BÜYÜK başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

TÜRK EĞİTİM SEN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x