TİCARET ODASI 7020 SAYILI KANUN HAKKINDA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPTI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

TİCARET ODASI 7020 SAYILI KANUN HAKKINDA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPTI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

27/5/2017 tarihli ve 30078 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun hakkında mükellefleri ve muhasebecileri bilgilendirmek amacıyla Odamız konferans salonunda Bandırma Sosyal Güvenlik Kurumu Müdür Bayram Öztürk’ün sunumuyla bir bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıda, Bandırma Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Ayten Gül, İş Kur Bandırma Şube Müdürü Emrullah Narin, Bandırma Vergi Dairesi Müdürü Abdullah Kaya, mahalle muhtarları, muhasebeciler ve oda üyeleri yer aldı.

Bandırma SGK Müdürü Bayram Öztürk yaptığı sunumda, yapılandırma ne kazandırıyor, peşin ödeme ne sağlıyor, ödeme ve taksitler ne tür avantajlar sağlamakta, ödeme ve taksit seçenekleri nelerdir ve yapılandırma hangi hallerde bozulur gibi önemli konulardan bahsetti.

Öztürk’ün sunumuna ait dikkat çeken konular;

Yapılandırma Hangi Borçları Kapsıyor?

Tarihinden önceki aylara ait olup 31.08.2017 tarih ve öncesinde tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan; Sigorta primi, İşsizlik sigortası primi, Sosyal güvenlik destek primi, İsteğe bağlı sigorta primi, (gelir vergisinden muaf olan kadın sigortalıların isteğe bağlı sigorta primi dahil) Topluluk sigortası primi, Emeklilik keseneği, kurum karşılığı ve ek karşılık primi, Yaşlılık, emeklilik, malullük aylığı bağlandıktan sonra 5510/4- 1/b kapsamında çalışan sigortalıların 2016/Şubat ayı ve öncesine ait sosyal güvenlik destek primleri, Damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı, 5510 sayılı Kanunun ek 5 ve ek 6 ncı maddeleri kapsamında sigortalı olanlara ait sigorta primi, 2925 sayılı Kanun kapsamındaki tarım sigortalılarına ilişkin sigorta primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları,

31.03.2017 tarihine kadar işlenen fiillere ilişkin olup, ilk taksit ödeme süresi olan 31.08.2017 tarihi sonuna kadar tebliğ edildiği halde ödenmemiş olan idari para cezaları, 31.03.2017 tarihine kadar bitirilmiş özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin yapılan ön değerlendirme, araştırma veya tespit sonucunda bulunan ve kanunun yayımı tarihinden önce (27.05.2017) tebliğ edilen eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi, Asılları ödenen alacakların ödenmemiş fer’ileri İşverenler ve üçüncü şahıslar tarafından iş kazası ve meslek hastalığı, malullük, adi malullük ve ölüm halleri ile genel sağlık sigortalısına ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere yönelik fiiller nedeniyle ödenmesi gereken rücu alacaklarından kanunun yayım tarihine kadar davası sonuçlanarak tahakkuk ettiği halde anılan tarih itibariyle ödenmemiş olanlar.

Yapılandırma Mükelleflere Ne Kazandırıyor?

Yapılandırma kapsamındaki borç asılları ile bu borçlar için ödeme sürelerinin bittiği tarihlerden kanunun yayımlandığı tarihine kadar geçen süre için Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde, bu borçlara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacakların tahsilinden vazgeçilecektir.

Peşin Ödeme Ne Sağlıyor?

Yapılandırılmış borçların peşin/ilk taksit ödeme süresinde (31.08.2017 tarihine kadar) tamamen ödenmesi halinde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin %50’si silinecek, borç aslı ve hesaplanan Yİ-ÜFE’nin kalan % 50’si tahsil edilecek. Gecikme cezası ve gecikme zammı gibi feri alacaklar terkin edilecektir.

Yapılandırma başka ne tür avantajlar sağlamaktadır?

Prim borçlarından dolayı sağlık hizmetlerinden faydalanamayanlar, borçlarını yapılandırmaları halinde 60 günden fazla prim borçları bulunmamak kaydıyla, borçlarının ilk taksitini ödemelerinden sonra eş ve çocukları ile birlikte sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayacaklardır. Borçlarını yapılandıran işverenler, Borcu yoktur yazısı alabilecek, Bu borçlarından dolayı haklarında icra takibi ve haciz işlemi yapılmayacak, Teşviklerden yararlanabileceklerdir.

Ödeme ve Taksit Seçenekleri Nelerdir?

Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutar için peşin veya ikişer aylık dönemler halinde 18 taksite kadar (36 ay) ödeme imkânı getirilmiştir. 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitte ikişer aylık dönemlerde ödene bilecektir. 6 eşit taksit için %4,5 9 eşit taksit için %8,312 eşit taksit için %10,5, 18 eşit taksit için %15 oranında vade farkı uygulanacaktır.

Yapılandırma Hangi Hallerde Bozulur?

Yapılandırılan borcunu peşin ödemeyi tercih edenler, bu tutarı 31.08.2017 tarihine kadar; taksitle ödemeyi tercih edenler ise ilk iki taksiti zamanında (birinci taksit 31.08.2017, ikinci taksit 31.10.2017 tarihine kadar) ödememeleri durumunda yapılandırmaları bozulacaktır. Taksit tutarının % 10’u aşılmamak kaydıyla 5 TL ye kadar (bu tutar dahil) yapılmış eksik ödemeler ihlal sayılmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA DEPREM HABERLERİ SON DAKİKA! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.