Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde  güvenlik güçlerince yürütülen arama tarama çalışmaları sırasında, onlarca ev ve  iş yerinin PKK’lı teröristlerce “yakılıp, yıkıldığı” belirlendi.

Güvenlik güçleri, ilçede 13 Mart’taki sokağa çıkma yasağıyla  başlatılan ve 20 Nisan’da tamamlanan “Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle  Operasyonu” sonrasında arama tarama çalışmalarını sürdürüyor.

Mezarlık, Eski Kışla, Yeşildere, Yeni, Güngör, Esentepe, Dize,  Cumhuriyet ve Orman mahallelerinde 200 teröristi etkisiz hale getiren güvenlik  güçleri, operasyon süresince barikat, çukur, yol ve binalar ile evlerin kapı,  pencere, dolap, ev eşyaları, kiriş, kolon ve harekete duyarlı lambalara  yerleştirilen 296 el yapımı patlayıcıyı da imha etti.

Ev ve iş yerlerini ateşe verdiler

İlçedeki çukurları kapatıp barikatların kaldırılmasının ardından devam  eden arama tarama faaliyetinde teröristlerce tuzaklanan patlayıcıları imha eden  ve delilleri toplayan güvenlik güçleri, bölücü terör örgütü PKK mensuplarının  verdiği zararı tespit etmeye çalışıyor.

Operasyon sırasında, destek göremedikleri için “hain” olarak  niteledikleri vatandaşlara ait ev ve iş yerlerini hedef seçen teröristler  buraları kullanılamaz hale getirdi.

Tünel açıp, barikatlar kurdukları bu yerlerde güvenlik güçlerine zarar  vermek için hazırladıkları bombalı tuzakları patlatan teröristlerin yakıp,  yıkarak verdikleri hasar güvenlik birimleri tarafından kayıt altına alındı.

Telsiz konuşmalarındaki “yakın, yıkın” talimatı

İlçeye verilen zarar, 19 Nisan’da yaşanan çatışmada etkisiz hale  getirilen ve İçişleri Bakanlığının “gri” listesinde aranan bölücü terör örgütünün  sözde Yüksekova bölge temsilci yardımcısı “Roni İslam” kod adlı Talip Bartın ve  diğer sözde mahalle sorumlularının telsiz konuşmalarına da yansımıştı.

Terör örgütü mensuplarının yaşadığı panik ve “sıkıştıklarını”  aktardıkları bu konuşmalarda, Bartın ve diğer sözde mahalle sorumlularının,  “yakın, yıkın, teslim etmeyin” talimatı verdikleri tespit edilmişti.