TELAFER'DEN KAÇABİLEN TÜRKMENLER HATAY'DA | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

TELAFER’DEN KAÇABİLEN TÜRKMENLER HATAY’DA

Paylaş
 

Hatay, Suriye ve Irak’daki iç savaşların ortaya çıkardığı yeni bir drama daha sahne oldu.

Irak’ın Musul bölgesinin DEAŞ’tan temizlenmesi için koalisyon ülkeleri ve Peşmergelerin başlattığı operasyonun ardından, bu bölgenin Telefar kentinde yaşarken kaçan, çok sayıda kadın ve çocuğun da aralarında bulunduğu Türkmenler, uzun ve çileli bir yaya yolculuğun ardından Hatay’a ulaştı.

Irak’ta Kerkük ve Musul bölgesi Türkmenlerinin çileli bir göçün ardından sığındığı yer Hatay’ın Kırıkhan İlçesi’ndeki Hatay Yardımlaşma Derneği (HAYAD) oldu.

40 GÜN KAR VE SOĞUKTA YÜRÜDÜLER

Son 3 günde 25-30’ar kişilik gruplar halinde gelen Türkmenlerin büyük çoğunluğu, Telaferbölgesinden Suriye üzerinden Hatay’a yaya olarak geldiklerini, çok azının da yer yer araç bulabildiğini söyledi. Bazı Türkmenler, 40 gündür yaya olarak kar ve soğukta kaçışlarını sürdürdüklerini anlattı.

YOLDA DOĞAN BEBEĞİN ADI TÜRKİYE KONULDU

Telafer’den kaçmayı başaran genç kadınlardan biri 40 gün süren yaya yolculuk sırasında bir kız bebek dünyaya getirdi. Bebek de babaannesinin kucağında bugün Türk sınırından Hatay’a girenler arasındaydı.

Türkiye adı konulan bebek sağlık kontrolleri yapılarak sıcak bir barınma ortamına kavuşturuldu.

HAYAD Başkanı Rahmi Vardı, gelenlerin tümünün Türkçe konuşan Türkmenler olduğunu, ilk anda elbise, ayakkabı ve çamaşır verdiklerini, banyo imkanı sağlanıp sıcak yemek ikram ettiklerini söyledi.

Valilik, Kaymakamlık, Belediye, UNICEF ve Göç İdaresi ile gönüllülerin katkısıyla destek verilen Türkmenlerden şimdiye kadar gelenlerin sayısı 900’ü geçti.

Çoğu yüzünü ve kimliğini gizleyen Telefar Türkmenleri için sınıra ve otogara yakın bir noktada kurulan çadıra ulaşan Türkmenlerin bir bölümü, ilk tedavi ve dinlenmelerinin ardından başka kentlerdeki yardım kuruluşları ya da akrabalarının yanına gidiyor.

Kaynak : ensonhaber

 

 

Bir önceki yazımız olan Kadınlara Yönelik E-ticaret Sitesi Miss Ageless Açıldı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.