TARIM VE HAYVANCILIK BALIKESİR'İN VAZGEÇİLMEZİ | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

TARIM VE HAYVANCILIK BALIKESİR’İN VAZGEÇİLMEZİ

Paylaş
 
google haberlerde takip et
Hem doğal güzellikleri hem geçmişten gelen kültür mirası ve sahip olduğu tüm dinamikleri ile Balıkesir, Türkiye’nin önemli kentlerinden biridir. İlimiz, verimli toprakları, tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri yönünden zengin bir yapıya sahiptir. Balıkesir’de doğa, deniz, kültür, tarih, el sanatları, zeytin, sağlıklı yaşam, yaylalar, eko-turizm, spor gibi turizmin gelişmesine katkı sağlayacak alanlarımız var.  Balıkesir, mevcut zenginlikleri ve dinamikleriyle öne çıkan bir kent. Özellikle kıyı kesimlerinde zeytin, narenciye, incir, elma, armut, ayva ve üzüm yetiştirilirken, iç kesimlerde tahıl, baklagiller, pancar, tütün, ayçiçeği, susam, pirinç gibi çeşitli ürünler yetiştirilmektedir. Türkiye’nin en geniş zeytinlikleri Balıkesir’de ve üretilen zeytinin üçte biri burada yetişiyor. Ayrıca bağcılık da oldukça gelişmiştir. Bölgenin iklim koşulları ve jeotermal kaynaklar açısından zengin oluşu seracılık için de oldukça elverişli bir ortam oluşturmaktadır. Tarımda sulama, gübreleme, ilaçlama ve modern tarım araçlarının kullanılması ileri seviyededir.
GIDA İŞLETMELERİNİN İLK TERCİHİ: BALIKESİR
İlimiz genelinde 810.290 da alanda zeytin üretimi yapılmaktadır. İlimiz tarım arazisinin % 17’lik kısmını zeytinlik alanlar oluşturmaktadır.  İlimizde zeytin üretim alanı olarak 2 ana bölgeden oluşmaktadır.  Bu bölgeler Edremit Körfez bölgesi ve Erdek Körfez bölgesidir. Edremit Körfez Bölgemizde (Ayvalık, Edremit, Burhaniye, Gömeç ve Havran) yetişen zeytin çeşidi “Ayvalık” olup mahsulün % 85-90’ı yağlık olarak, geri kalanı gerek yeşil gerekse siyah sofralık olarak değerlendirilir. Erdek Körfez Bölgemizde (Erdek, Bandırma ve Marmara) yetiştirilen zeytinlerin büyük çoğunluğu “Gemlik” çeşidi olup mahsulün %90-95 sofralık olarak geriye kalanı ise yağlık olarak değerlendirilmektedir. Tarımsal üretimin gelişmiş olduğu Balıkesir, Türkiye’nin önde gelen gıda işletmelerinin ilk tercihi olmuştur. Tarıma dayalı sanayinin ihtiyaç duyduğu birçok tarım ürünü Balıkesir’in verimli ve geniş arazilerinde yetiştirilmektedir. Bu durum, gıda sanayi yatırımlarının Balıkesir’de yoğunlaşması adına önemli bir avantaj sağlamaktadır.

TÜRKİYE’NİN GIDA DEPOSUYUZ
Balıkesir’de süt ürünleri işleyen 50’nin üzerinde işletme ve et işleyen 26 işletme faaliyet göstermektedir.
Kırmızı ve beyaz et işlenmesinde Bandırma ve Susurluk ön plana çıkarken; süt işleme tesisleri Gönen, Susurluk ve Altıeylül’de yoğunlaşmıştır.
Ayrıca ilde tarıma dayalı sanayi, üretilen buğdayın işlendiği un fabrikalarının ve yem bitkilerinin işlendiği yem fabrikalarının yaygınlaşmasıyla birlikte daha da gelişmiştir.
Körfez Bölgesi olarak bilinen Ayvalık, Gömeç, Burhaniye, Havran ve Edremit’te yetiştirilen zeytinlerden elde edilen sofralık zeytin ve zeytinyağı dünya pazarlarına ulaşmaktadır. Coğrafi işaret alınmış Ayvalık zeytinyağı, duyusal ve kimyasal özellikleri ile öne çıkmaktadır. İlde yoğun olarak üretilen meyve ve sebzelerin işlendiği tesisler özellikle Susurluk’ta yoğunlaşmaktadır.

KALKINMA HEDEFİNE DOĞRUDAN HİZMET ETMEKTEDİR
Balıkesir, sahip olduğu potansiyel kaynaklarını yatırımcılar ile buluşturarak bölgenin yenilenme ve dönüşüm hareketine ivme kazandıran bir anlayış sergilemektedir. Bu anlayışta etkili olan güçlü tarım ve hayvancılık kaynakları, kalkınma hedefine doğrudan hizmet etmektedir. İlde mevcut geniş ve verimli tarım arazileri ile uygun iklimsel şartlar tarımsal ürün çeşitliliğini artırmaktadır. İlin geniş mera arazilerinin hayvancılık faaliyetlerine uygun yapısı büyükbaş, küçükbaş hayvancılık faaliyetlerinin gelişmesinde etkili olmuştur. Aynı zamanda organik tarım ve iyi tarım uygulamalarının her geçen gün yaygınlaştığı Balıkesir, tarım sektöründe yeni yatırım kolları için gelişme potansiyeli taşımaktadır. Balıkesir sahip olduğu iklim koşulları, sulama imkânları ve uzun hasat süresi ile tohum yetiştiriciliği için de avantajlar sağlamaktadır.

HER ZAMAN ÇİFTÇİMİZİN VE ÜRETİCİMİZİN YANINDA OLDUK
Balıkesir, bereketli toprakları ve elverişli iklimiyle tarım faaliyetleri için son derece ideal.
Balıkesir’in içinde barındırdığı birçok özelliğin yanı sıra iyi bir tarım şehri olduğu vurgusu yapan Vali Ersin Yazıcı, şu ifadelerde bulundu:

“Balıkesir tarih, kültür ve turizm şehri olmasının yanı sıra ciddi anlamda da iyi bir tarım ve hayvancılık şehri. Türkiye için tarım stratejik sektörlerden biri.  Biz bir yandan sanayileşmeye çalışırken bir yandan da son teknolojilerle tarım yapmanın yollarını arıyoruz. Devlet olarak çiftçimize birçok teşvikler vererek teknolojik gelişmelerden faydalanmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Her zaman çiftçimizin ve üreticimizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Balıkesir’in tarım kenti, hayvancılık kenti, sanayi kenti, kültür kenti, sanat ve sağlık kenti olma noktasında ilerlediğini görüyoruz. Devletimizin bu alanda çok büyük katkılarıyla Balıkesir iyi bir üretim noktasına gelmiş bulunuyor.”dedi.

TÜRKİYE’Yİ DOYURAN İL
Gıda sektörünün şehrimiz ve Güney Marmara bölgemiz ekonomisi açısından kritik bir öneme sahip olduğunu söyleyen Vali Ersin Yazıcı, “Balıkesir ekonomisinin en belirgin özelliği üretilen katma değer içerisinde tarım sektörünün payının % 20 ile %9,5 olan Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde olmasıdır. Süt ve süt ürünleri, kırmızı ve beyaz et ürünleri, zeytincilik gibi alanlarda ülkemizde lider konumda olan Balıkesir’deki sanayi işletmelerinin yaklaşık %40’ı gıda ürünleri imalatı alanında faaliyet göstermektedir. Ayrıca tarım makineleri alanında şehrimizin rekabet alanı oldukça yüksektir. Sonuç olarak ekonomimizin yarısından fazlası gıda sektöründen oluşmaktadır. Bu ekonomik büyüklük gıda sektöründe de trendleri belirleme sorumluluğu yüklemektedir. Türkiye’yi doyuran il vasfını hakkıyla edinmiş olan Balıkesir bu bayrağı daha ileri taşımak için yenilikçi üretim teknikleri kullanarak dış ticarete ağırlık vermelidir. Bunun için daha kaliteli ürünü daha uygun maliyetlere üretmemiz şarttır.” dedi.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.