TARİHİN SATIR ARALARINDA KALAN HİKÂYELER | Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

TARİHİN SATIR ARALARINDA KALAN HİKÂYELER

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen “Gençlerle Hasbihal” etkinliği kapsamında “Tarihin Satır Araları” programı Balıkesir’de düzenlendi.
Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen, Balıkesir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce düzenlenen Hasan Kaçan’ın (Heredot Cevdet) katılımıyla “Tarihin Satır Araları” söyleşi programı düzenlendi.
Salih Tozan Kültür Merkezinde düzenlenen söyleşiye Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Halil İbrahim Koyuncu, Gençlik Merkezi Müdürü Ersin Güçlü, gençler, aileler ve antrenörler katıldı.

GENÇLER TARAFINDAN BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
Tarihin satır aralarında kalan hikâyelerini kendine has üslubu ile anlatan Kaçan, gençler tarafından büyük ilgi gördü. Programın ilerleyen dakikalarında Göksel Baktagir ve orkestrası anlatılan hikâyelerin içinden gelen parçaları çalarken, Eda Karaytuğ söylediği türkülerle programa renk kattı.
Özellikle Çanakkale Zaferi, 15 Temmuz gecesi ve Anneler üzerine anlattığı anekdotlar, okuduğu şiirle salonda alkış fırtınası kopardı.

SESSİZ KAHRAMANLAR ANNELERİMİZ
Hasan Kaçan’ın, Çanakkale Savaşı sırasında Fransız askerleriyle girilen çatışma sonrasında, Fransız askerlerin yenilgiye uğratan Yarbay Hasan’ın, yaralı Fransız askerine su vermek isterken, o yaralı Fransız askeri tarafından hançerlenerek öldürülmesini anlatması ilgiyle izlendi.
Bazı kahramanların bilindiğini ve bazılarının ise gizli kaldığına işaret eden Kaçan, “İstiklal harbinde cepheye mermi taşıyan da onlardır, 15 Temmuz’da kamyonun direksiyonuna geçip, hainin üzerine üzerine gözünü kırpmadan yürüyen de onlardır. Varlığıyla yokluğunu belli etmeyen sessiz kahramanlar annelerimiz.” diye konuştu.

TARİH BİLİNCİ AŞILANMASI BİZİM İÇİN GÖREVDİR
Yaklaşık iki saat süren program sonunda Vali Ersin Yazıcı, Hasan Kaçan ve ekibini tebrik etti.
Gençlere tarihin tüm yönleriyle anlatılması, bu bilincin aşılanması gerektiğini ifade eden Vali Yazıcı, “Bir milletin kendi gücünün benliğinin farkına varması yani özgürleşmesi ancak tarihinin farkına varmasıyla mümkündür. Gençlerimize tarih bilinci aşılanması bizim için bir görevdir. ” dedi.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.