TARİHİ CAMİ İLGİ BEKLİYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Balıkesir’in Edremit ilçesinde yıllardan bu yana hizmet veren tarihi cami yıllara yorgun düştü. Caminin çeşitli yerlerinde meydana gelen hasarlar tarihi yapıya zarar verirken, cemaatin de tepkisine sebep oluyor.

1910 yılında yapılan ve Edremit’in tarihi yapıları arasında önemli bir yer tutan Pazarlık Camii ilgisizlik sebebiyle adeta çürümeye terk edildi. Caminin bazı bölümleri depremler ve yağışlıla zarar gördü. Ecdat yadigarı caminin kubbesi yağmurlarda su alıyor. Kurşun kaplaması deforme olduğu için kubbe büyük zarar gördü. Cami cemaati, “Cami gözümüzün önünde her geçen yok oluyor. Uzun zamandan bu yana büyük bir bakım görmedi” dedi.
Tarihi mabedin bir an önce bakıma alınması gerektiğini ifade eden vatandaşlar, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne seslenerek, “Camiye girmeye korkuyoruz. Bazı bölgelerde sıvalar düşüyor. Cami kubbe kısmından su alıyor. Böyle devam ederse büyük hasarlar meydana gelecek. Vakıflar bu yapıyı bir an önce ele alıp onarmalı” dedi.

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan 1.Lige Yükselme Çeyrek Final Maçları Balıkesir’de yapılacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

TARİHİ CAMİ İLGİ BEKLİYOR

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x