TARİHİ BİNALAR YENİDEN HAYAT BULACAK | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

TARİHİ BİNALAR YENİDEN HAYAT BULACAK

Paylaş
 
google haberlerde takip et

TARİHİ BİNALAR YENİDEN HAYAT BULACAK

En eski yerleşim yerlerinden biri olan Edincik, tarihi ve kültürü açısından bölgemizde önemli bir yere sahiptir. Edincik’in tarihi evlerinin restore edilmesi konusunda adımlar atıldı.

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza ve Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyeleriyle birlikte Edincik’te restore edilmesi planlanan tarihi evler gezildi.

Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Demet Binan, Restorasyon Yenileme ve Koruma Bilim Dalı Üyesi Doç. Dr. Hale Tokay, Restorasyon Tarihi Çevre ve Değerlendirme Dalı Üyesi Yrd.Doc. Dr. Tülay Çobancaoğlu, Belediye Başkanı Dursun Mirza’yı ziyaret ederek ön protokol imzaladılar.

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Dursun Mirza: “Edincik Mahallemizde daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığınca tecilli olan binalar vardı. Mimar Sinan Üniversitesi Restorasyon Bölümü ile yaptığımız ön protokol neticesinde tescilli olmayan binaların tescillenmesi için çalışmalar başlattık. Restorasyon bölümü hocaları ve mastır öğrencileri tescilli olmayan tarihi binaları elden geçirip restorasyon ve restitüsyon yapılabilecek olan binaların tespitini yapıp rölövelerini hazırlıyorlar. Buraya gelen öğrenciler okullarından mezun olmuş lisansüstü eğitim alan doktora yapan öğrenciler. Edincik bizim çok özel bir mahallemiz tarihi dokusu çok güzel olan bir yer. Edincik Mahallemizde bir Beypazarı’nı veya Odunpazarı’nı aratmayacak nitelikte çok sayıda tarihi bina var. Bizde bu tarihi binaları Mimar Sinan Üniversitesi işbirliği ile tespitlerini yapıp gün yüzüne çıkararak restorasyon’larının yapılabilecek duruma gelmesini istiyoruz” dedi.

Kaynak : bandirma-bld

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.