Tansiyonu Düşüren Hipertansiyona Engel Olan 12 Besin | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

Tansiyonu Düşüren Hipertansiyona Engel Olan 12 Besin

Paylaş
 

Tansiyonunuzu düşürecek sağlıklı beslenme önerileri

Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, arter duvarlarınıza karşı kan basıncını ifade eder. Yüksek tansiyon zamanla kalp hastalıklarına, böbrek hastalıklarına, inmeye ve çeşitli hastalıklara yol açabilecek kan damarı hasarına neden olabilir. Hipertansiyon bazen sessiz katil olarak adlandırılır, çünkü hiçbir semptom üretmez ve fark edilmeden yıllarca sürebilir. Yapılan son araştırmalar göre Türkiye’de 20 milyon yüksek tansiyon hastası var. Yüksek tansiyon için yaşınız, genetiğiniz, cinsiyetiniz ve ırkınız gibi birçok risk faktörü kontrolünüz dışındadır. Ancak egzersiz ve diyet gibi kontrol edebileceğiniz faktörler de vardır. Kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olabilecek bir diyet potasyum, magnezyum ve lif bakımından zengindir ve sodyum bakımından düşüktür.

İşte beslenmenizi şekillendirebileceğiniz, tansiyonu düşüren 12 besin:

Nar

Narlar, bütün ya da meyve suyu olarak tadını çıkarabileceğiniz sağlıklı bir meyvedir. Yapılan bir çalışma, dört hafta boyunca günde bir bardak nar suyu içmenin kısa süreli tansiyonu düşürdüğünü göstermiştir. Nar suyu sağlıklı ve lezzetlidir. Eklenen şekerler sağlık yararlarını olumsuz etkileyebileceğinden, meyve sularındaki şeker içeriğini kontrol ettiğinizden emin olun.

Balık

Balıklar büyük bir yağsız protein kaynağıdır. Uskumru ve somon gibi yağlı balıklar, kan basıncını düşürebilen omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Alabalık buna ek olarak D vitamini içerir. D vitamini içeren gıdalar nadirdir ve E vitamini kan basıncını düşüren özelliklere sahiptir. Balık hazırlamanın yararlarından biri de tadının güzel, pişirmesinin kolay olmasıdır. Limon ve zeytinyağı ile fırında pişirilmiş bir balık herkesin hoşuna gidecektir.

Süt ve yoğurt

Yağsız süt mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır ve yağ oranı düşüktür. Bunlar bir hipertansiyon diyetinin önemli unsurlarıdır. Süt sevmiyorsanız yoğurt tercih edebilirsiniz. Yapılan bir çalışmada, beş kase (200 ml) ve daha fazla yoğurt yiyen kadınların yüksek tansiyon geliştirme riskinde yüzde 20 azalma yaşadı. Ekstra faydalar için yoğurdunuza badem ve meyve eklemeyi deneyin. Yoğurt alırken içeriğinde eklenmiş şeker olup olmadığını kontrol edin.

Meyveler

Meyveler, özellikle yaban mersini, flavonoidler adı verilen doğal bileşikler bakımından zengindir. Bir çalışmada, bu bileşiklerin tüketilmesinin hipertansiyonu önleyebileceği ve kan basıncını düşürdüğü bulunmuştur. Yaban mersini, ahududu ve çilekleri diyetinize eklemek kolaydır. Yoğurda ekleyebilir ya da hızlı ve sağlıklı bir tatlı yapabilirsiniz.

Koyu yeşil yaparklılar

Potasyum, vücuttan daha fazla sodyum atımına yardımcı olur. Bu da kan basıncınızı düşürür. Potasyum oranı yüksek koyu yeşil yapraklılar: Marul, roka, süs lahanası, şalgam, kara lahana, ıspanak, pancar, pazı. Konserve sebzelere genellikle sodyum eklenir. Ancak dondurulmuş sebzeler taze sebzeler kadar besin öğesi içerir ve saklanması daha kolaydır.

Kırmızı pancar

Pancar, kan damarlarını açmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek bir besindir. Yüksek oranda nitrik oksit içerir. Yapılan araştırmalarda pancar suyunun 24 saat içinde tansiyonu düşürdüğü bulunmuştur. Kendinize pancar suyu yapabilir veya sadece pişirip yiyebilirsiniz. Pancar ile yemeklere eklenebilecek lezzetli soslar yapabilirsiniz. Ancak dikkatli olmanızda fayda var, pancar suyu ellerinizi ve elbiselerinizi lekeleyebilir.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi, tansiyonunuzu düşürmek için yüksek lifli, az yağlı ve düşük sodyumlu bir tasarıma uyar. Yulaf ezmesi kahvaltıda harika besindir. Yulaf son yıllarda popüler bir kahvaltı seçeneğidir.

Antep fıstığı

Antep fıstığı, kan damarı sıkılaşmasını ve kalp hızını azaltarak tansiyonu azaltmanın sağlıklı bir yoludur. Bir çalışma günde bir porsiyon antep fıstığı yemenin kan basıncını azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur. Antep fıstığını, kabuklara, pesto soslarına ve salatalara ekleyerek ya da atıştırmalık olarak sade bir şekilde yiyerek beslenmenize dahil edebilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak, vücuttaki nitrik oksit miktarını artırarak hipertansiyonu azaltmaya yardımcı olur. Nitrik oksit tansiyonu düşürmek için damarların genişlemesini artırmaya yardımcı olur.

Bitter çikolata

2015’de yapılan bir çalışmada bitter çikolata yemenin kardiyovasküler hastalık riskini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Çalışma, günde en fazla 100 gram yenilen bitter çikolatanın daha düşük bir kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Bitter çikolata, yüzde 60’tan fazla kakao içerir ve normal çikolatan daha az şekere sahiptir. Yoğurdun içine ekleyebilir veya çilek, yaban mersini veya ahududu gibi meyvelerle sağlıklı bir tatlı olarak yiyebilirsiniz.

Muz

Potasyum açısından zengin olan besinleri yemek, potasyum takviyeleri almaktan daha iyidir. Potasyumdan zengin bir öğün için bir muz dilimini veya yulaf ezmesini kullanabilirsiniz. Ayrıca hızlı bir kahvaltı veya atıştırmalık için haşlanmış yumurta ile birlikte bir tane muz yiyebilirsiniz.

Yağlı tohumlar

Tuzsuz yemişler, potasyum, magnezyum ve diğer tansiyonu düşürdüğü bilinen mineraller bakımından zengindir. Yemek aralarında bir aperatif olarak çeyrek fincan çekirdek veya kabak çekirdeği tansiyonunuzu düzenlemeye yardımcı olabilir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net

Bir önceki yazımız olan Hırdavat Sektöründe E-Ticaret Girişimi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.