SÜT TÜKETİMİNİN ARTMASI GEREKİYOR | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

SÜT TÜKETİMİNİN ARTMASI GEREKİYOR

Paylaş
 

Bandırma-Erdek Süt Üreticileri Birlik’i Başkanı Özgür Bakan “Dünya Süt Günü” yaptığı açıklamada, Süt’ün önemine dikkat çekmek amacıyla Uluslararası Sütçülük Federasyonunun (IDF) aldığı kararla 21 Mayıs’ın “Dünya Süt Günü” olarak kutlandığını anımsattı.

Ülkemizdeki süt tüketiminin Avrupa Birlik’i ülkelerine göre çok az olduğunun altını çizen Bakan “Yıllık kişi başına düşen 24 litre süt tüketimi miktarıyla ülkemiz, AB ülkeleri ve ABD’nin çok gerisinde yer almaktadır. Daha sağlıklı bir toplum için, ülkemizde kişi başına düşen sağlıklı süt tüketiminin artması gerekmektedir” dedi.

Ülkemizde sütün daha fazla tüketilmesi için çiğ süt fiyatlarıyla perakende süt arasındaki fiyat farkının düşürülmesine yönelik politikalar oluşturulması gerektiğinin altını çizen Bakan devamında şunları söyledi “Bunun için süt üreticilerinin bir araya gelmesini sağlayacak teşvikler oluşturulmalı, kooperatifler desteklenmeli, yerel yönetimler sütle ilgili süreçlere dahil olmalı, sütün tüketiciye ulaştırılmasında etkili ve sonuca odaklı organizasyonlar planlanmalıdır.”

Süt tüketiminde hijyene dikkat çekti

Sokakta satılan sütlerin kayıt dışı olduğu için satın alınmaması gerektiğin altını çizen Bakan, “Ambalajsız olarak satılan sütlere, dayanma süresinin uzatılması amacıyla kimyasal maddeler katılabilmekte, yağı alınarak su ilave edilebilmekte veya değişik hileli işlemler uygulanabilmektedir. Bu sütler tüketiciye ulaşana kadar soğuk zincir sağlanamadığından mikroorganizma yükü artabilir. Sokaktan alınan çiğ süt evlerde kaynatıldığı için sütte vitamin kaybı, renk ve lezzet değişiklikleri olabileceği unutulmamalıdır. Tüketiciler her zaman orijinal ambalajlı pastörize veya uzun ömürlü (UHT) sütleri tüketmeye özen göstermelidir” ifadesini kullandı.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA BUGÜN SU KESİNTİSİ YAŞANIYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.