Süt ürünleri birçok memeli hayvandan elde edilebilir, ancak çoğu kişi inek sütü tüketiyor. İnek sütünde ‘kazein’ adında bir protein ve ‘laktoz’ adında bir süt şekeri bulunur. Bazı insanlarda bu maddelerin her ikisi de birçok soruna neden olabilir.

BANDIRMA WEB TASARIM

Dünya çapında toplanan verilere göre, yaklaşık 4-7 yaş arasındaki doğal sütten kesilme yaşlarında insanlar laktoz sindirme yeteneğini kaybediyorlar. Çoğu kişi, süt içindeki laktoza toleranssızlık veya süt içindeki kazeinin uygun şekilde sindirilmemesi nedeniyle süt tüketmekten kaçınıyor. Birçok kişi, beslenme planlarındaki süt ürünlerini, süt içermeyen alternatiflerle değiştirdikten sonra kendilerini daha iyi hissettiğini bildirmiştir. – Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

İşte süt duyarlılığının işaretleri:

İshal

Süt hassasiyeti olan birçok kişi, içinde süt bulunan bir şeyi tükettikten hemen sonra ishal olduğunu fark eder. Bu, vücudun süt bileşenlerini uygun şekilde sindiremediğinden oluşur. Vücut sütten olabildiğince çabuk kurtulmak ister ve bu ishalie yol açar.

Kabızlık

Alternatif olarak, bir süt intoleransı kabızlık ile ilgili sorunlar olarak ortaya çıkabilir. Herkesin sindirim sistemi, süte karşı farklı davranabilir. Kabızlık çekiyorsanız, süt ürünlerindeki kazeinle ilgili bir sorununuz olabilir. Ayrıca süt ürünleri lif içermez ve her gün iyi bir bağırsak hareketi için lif gereklidir. Çoğu insan çok fazla süt ve süt ürünü tüketir ve yeterince lif alamaz. Bu tarz durumlarda bir süt hassasiyeti durumu olmadan da kabızlık ortaya çıkabilir.

Cilt sorunları

Süt tüketiminin yol açtığı cilt sorunları, sütün içinde bulunan laktoz veya kazeinin uygun şekilde sindirilmemesi nedeniyle ortaya çıkabilir. Cilt sorunları birçok şekilde ortaya çıkmakta ve akne, egzama, sedef hastalığı ve bazı döküntü çeşitlerini içermektedir. Süt ürününü ortadan kaldırmak ve sindirim sisteminizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilecek besinler tüketmek, süt ürünlerine karşı hassas olmanın yanı sıra cilt sorunlarının giderilmesinin anahtarıdır.

Gaz

Gaz, beslenmenizdeki süt ürünlerine duyarlı olabileceğinizin bir başka işaretidir. Vücutta çok fazla gaz birikmesi, genellikle metabolizmanın verilen gıdaları uygun şekilde parçalamaması anlamına gelir. Gıda, bağırsaklarda çürmeye ve gaz salmaya başlar. Yiyeceklerin yanlış şekilde parçalanmasının ana nedenlerinden biri olan sızdıran bağırsak süt ürünlerine hassas olanlarda gazın başka bir nedenidir.

Çok fazla mukus

Burnunuzu çok fazla temizlemeniz ya da boğazınızda mukus olması ve boğazınızı sık sık temizlemeniz gerekiyorsa, sık sık sinüs enfeksiyonları veya kulak enfeksiyonları geçiyorsanız, bu sorunların kök nedeni genellikle diyetinizdeki sütlere karşı olan hassasiyetinizdir. Süt ürünleri, boğazda ve burun kanallarında balgamı kalınlaştırır, bu da kişinin boğazında veya burun kanallarında normalden daha fazla mukus varmış gibi hissetmesine neden olur.

Baş ağrısı veya migren

Süt tüketmek migren veya baş ağrısı tetikleyiciniz olabilir. Pek çok insan diyetlerinden sütü çıkardıktan sonra daha az baş ağrısı ve migrenden şikayet ettiklerini bildirmişlerdir. Süt migren tetikleyiciniz ise, süt duyarlılığınızın tam olarak ne boyutta olduğunu bilmeniz önemlidir. Metabolizmanız sütü muhtemelen düzgün şekilde sindiremiyor.

Bulantı

Mide bulantısı veya kusma, vücudunuzun tüketmiş olduğunuz sütü reddettiğine dair kesin bir işaretçidir. Süt tükettikten sonra sık sık bulantı veya kusma hissettiğinizi fark ederseniz, semptomların iyileşip iyileşmediğini görmek için diyetinizden süt ve süt ürünlerini çıkarmayı deneyebilirsiniz.

Dalgınlık

Bir dalgınlığın içinde olduğunuzu ve işinize odaklanamıyor gibi göründüğünü hissediyor musunuz, genellikle unutkan mısınız, hangi günde olduğunu hatırlamıyor musunuz? Süt, sinir sistemi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir ve bu da insanların“dalgınlık” dedikleri şeye yol açabilir. Dalgınlığı ciddiye almalısınız. Sürekli bir dalgınlıkla yaşıyormuş gibi hissetmek çok sinir bozucu olabilir. Bu durum size tanıdık geliyorsa, diyetinizdeki sütü kısıtlayın ve bir gelişme olup olmadığını görün.

Duygu sorunları

Süt tüketmenin, beyni etkileyen sinir sistemi üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu iddia eden profesyoneller var. Bazı insanlar diyetlerine süt eklediklerinde sinirli, öfkeli veya depresif hisseder . Süt hassasiyeti olan çocuklarda duygudurum sorunları, özellikle sindirim sistemleri olgun olmadığından daha belirgindir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin