SUSURLUK TOST EKMEĞİNE TALEP PATLAMASI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

SUSURLUK TOST EKMEĞİNE TALEP PATLAMASI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Susurluk’ta meşhur ayranının hemen yanında ikram edilmek üzre yaklaşık olarak 55 sene önce yapılmaya başlanmış olan ve de coğrafi işaret alınması amacı ile girişimlerde bulunulmakta olan ”Susurluk Tostu”nun şanı, ekmeğine istekleri de artırdı.

Alınmış olan bilgilere göre, hayvancılıkta Balıkesir ilinin çok önemli merkezleri arasında bulunan Susurluk ilçesinde, tamamı saf ırk 35 bin tane büyükbaş ve de 41 bin tane küçükbaş yetiştiriciliği yapılmakta. Bu özelliği sebebi ile et ve de süt ürünlerinde ön plana çıkmış olan Susurluk, ayran ve de tostu ile yakından tanınmakta.

”Ayrancı Şükrü”nün 1950’li senelerde yayıkta yaparak, İzmir ile İstanbul kara yolundan geçmekte olanlara satması ile ünlenmiş olan bol köpüklü ”Susurluk Ayranı”ndan sonrasında üretimine başlanan ”Susurluk Tostu”, Türkiye’nin yanında dünyanın pek çok ülkesinden gelmiş olan turistler tarafından da beğeni ile tüketilmektedir.

İlçede yer alan irili ufaklı pek çok fırın, bölge içerisindeki dinlenme tesisleri ve de lokantaların yanında İstanbul ilinden Bodrum’a, Antalya ilinden Ankara’ya kadar ülkenin dört bir tarafına, her ay yüz binlerce sayıda tost ekmeğini gönderiyor.

Lokanta ile birlikte dinlenme tesisleri ve de alışveriş merkezlerinde fastfood satmakta olan iş yerlerinin taleplerini karşılamayı devam ettiren fırıncı Hüseyin Kafa, senelerdir devam ettirdiği babadan kalma olan mesleğini, çocuğuna aktarmayı istemekte olduğunu da söyledi.

Babalarının, 1960’lı senelerde Susurluk ayranının yanına tostunun yapılmasının hemen sonrasında “tost ekmeği”nin üretimine başlamış olduğunu da dile getiren Kafa ayrıca;

“Ülkemizin tüm bölgeleri içerisinden sipariş alıyoruz. Bugün İstanbul ilinden bin 500 tane sipariş geldi. Müşterimiz de kendisi gelip bizden tost ekmeklerini teslim alacaklar. İlçede yer alan arkadaşlarımız ile ekmeğimize sahip çıkmaktayız. Fazla talep gördüğü için zaman zaman 24 saat boyunca çalışıyoruz. Burası küçük bir yer ancak ürettiğimiz ekmeğin tadı bütün ülkeye yayıldı. Bunlar eski tipteki tavalarda olmakta. Yani hem birazcık ekmeğin eskimiş olması hem ise hamurun dinlenmesi gerekmektedir. Yeni teknolojilere ayak uydurmaya çalışır iseniz, başarılı olamazsınız. Belki de bu başarının sırrı burada ortaya çıkmaktadır.”

Susurluk Ticaret Odasının Başkan Yardımcısı görevinde bulunan İrfan Ayyıldız ise Susurluk ayranından hemen sonra tostuna da coğrafi işaret almak üzre yapmış oldukları başvurunun sonucunu beklemekte olduklarını da bildirdi.

Bir önceki yazımız olan ÇÖMEZ'DEN BİLDİRİ TEPKİSİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.