foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

SURİYE’YE MEMUR GÖNDERİLECEK

suriye-memur
Paylaş
 

DEAŞ’tan temizlenen Cerablus’da yaşamın yeniden normale dönmesi için yeni çıkarılan KHK ile sivil memurlar bölgede görevlendirilecek.

DEAŞ’tan temizlenen 2 bin kilometrekarelik alanda (Cerablus, Rai-Çobanbey) hayatın yeniden canlandırılması ve normalleşme sağlanması, altyapı çalışmaları, fırınların açılması, temiz su verilmesi, eğitim sağlanması ve hasar gören kamu binalarının onarılması (okul, hastane) için Türkiye’den siviller (öğretmen, doktor, hemşire, kepçe operatörü, karayolları işçileri, AFAD ekipleri) gönderilecek.

KHK İLE MEMURLARIN SURİYE’YE GİTMESİNİN YOLU AÇILDI

OHAL kapsamında çıkarılan 680 sayılı KHK ile kamu çalışanı sivillerin Suriye’ye gitmesinin yolu açıldı. Buna göre, “İşçiler dahil kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların, ordunun gönderilmesine karar verilen ülkelerde geçici olarak görevlendirilmesi” hükmü getirildi. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan sivillerin ihtiyaç halinde Suriye sınırındaki bölgeye gönderilmesinin önü açıldı.

TÜRK SİVİLLERE ÜST DÜZEYDE GÜVENLİK SAĞLANACAK

Suriye’ye geçecek sivillerin güvenliğini ise polis özel harekat ve jandarma özel harekat timleri sağlayacak. PÖH ve JÖH ekipleri operasyonlarda aktif görev almayacak. Bu ekipler sadece Türkiye’den gidecek sivillerin güvenliğini sağlamakla görevli olacak.

TSK VE ÖSO, DEAŞ’I BÖLGEDEN TEMİZLEDİ, SURİYELİ SİVİLLER YERLEŞTİ

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu’nun 24 Ağustos’ta terör örgütü DEAŞ’a karşı başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı’nda sınır bölgesi teröristlerden arındırıldı. Türkiye-Suriye sınırında eskiden DEAŞ’ın kontrolünde bulunan Cerablus-Rai (Çobanbey) bölgesini kapsayan yaklaşık 2 bin kilometrekarelik alanda kontrol sağlandı. Bu bölgelere Suriyeli siviller yerleşti. Bölgenin kontrolü ise Türk birlikleriyle birlikte Fırat Kalkanı Harekatı’nda yer alan ÖSO çatısı altındaki Suriyeli muhalif güçlerine bırakıldı.

SINIRDA YAŞAM YENİDEN NORMALE DÖNECEK

Yapılacak çalışmayla Suriye’de DEAŞ’tan temizlenen Gaziantep-Kilis sınır hattında hayat yeniden normale döndürülmeye çalışılacak. Gaziantep’in Karkamış, Kilis’in Elbeyi ilçelerine denk gelen bölgede hayatın normale dönmesiyle evlerini terk eden Suriyelilerin de geri dönmeleri bekleniyor. Suriye’ye gidecek siviller ile PÖH ve JÖH ekipleri, o bölgede yapılacak çalışmalar konusunda eğitime tabi tutulmaya başlandı. Eğitim çalışmalarının ardından siviller ile PÖH ve JÖH ekiplerinin yakın zamanda Suriye’ye geçeceği ve burada çalışmalara başlayacağı öğrenildi.

Bir önceki yazımız olan AYÇİÇEĞİNDE KESİN ALIM FİYATI BELİRLENDİ! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
1agrigento-otel-erdekozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.