"Suriyelilerin sesi duyulsun istiyoruz" | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

“Suriyelilerin sesi duyulsun istiyoruz”

Paylaş
 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ABD Kongre Üyeleri ve U2 Müzik grubunun solisti Bono’yu kabul etti. Çankaya Köşkü’ndeki yemeğe ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass da katıldı.

İrlandalı rock grubu U2’nun solisti ve şarkı sözü yazarı Bono, Türkiye’de Suriyeli sığınmacılar için büyük bir nezaket gösterildiğini belirterek, “Türk halkının nezaketinden çok onur duydum. Bu sizin yaptığınız aslında sıra dışı bir şey, bir nezaket dersi” dedi.

Türkiye’nin mültecileri ağırlama konusunda dünyada zirvede olduğuna işaret eden Bono, şu ifadeleri kullandı:

“Senelerdir süren bu çatışma esnasında, bu ülkenin tüm şehirlerinde, tüm ilçelerinde insanlar ağırlandılar. Onlar komşularına kapılarını açtılar, savaşın getirdiği tüm zorluklara rağmen insanlara kapılarını açtılar. İkinci olarak açtığınız okullar, tüm dünyaya ders niteliğinde. Eminim ki bu yaşananlar, insanları gerebilir ve bıktırabilir ancak yine de pes etmiyorlar ve bence dünya, bu yaşananların Türk toplumu üzerinde yarattığı stresi anlamalı. Ben buraya bunları öğrenmeye geldim.”

Başbakan Davutoğlu da Suriye’deki kriz dolayısıyla Türkiye’ye gelen sığınmacılar konusunda edindikleri tecrübeyi paylaşabileceklerini, ancak bundan daha önemlisinin duyguları paylaşmak olduğunu bildirdi.

Türkiye-AB Zirvesi’nde 2,7 milyon mülteci ağırlayan bir milletin başbakanı olarak gurur duyduğuna işaret eden Davutoğlu, Türkiye’de bir tane bile Suriye karşıtı, Arap ve mülteci karşıtı eylem olmadığına dikkati çekti.

Muhalefetin Suriyeli sığınmacılarla ilgili eleştirileri olduğunu belirten Davutoğlu, “Hatta seçimlerden önce ‘iktidar olursak tüm mültecileri geri göndereceğiz’ dediler. Ancak halktan yana bir eleştiri yoktu. Sizin orada bulunmanız, bir hediye. Özellikle Suriyelilerin sesleri duyulsun istiyoruz.” diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, şu ana kadar sadece kamplar için 10 milyar dolar harcandığına değinerek, şunları kaydetti:

“Kamplarda 300 bin insan mevcut. Geri kalanın çoğunluğu şehirlerde yaşıyor. Öğleden önce Türk öğrencilere, öğleden sonra Suriyeli öğrencilere eğitim veren okullarımız var. 100 binden fazla Suriyeli bebek hastanelerimizde doğdu. Onlar da ailemizin birer üyesi ve inanıyorum sizin oraya gitmenizle sesleri daha çok duyulacaktır.”

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA BUGÜN SU KESİNTİSİ YAŞANIYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.