TATİL ZAMANI
foto-deniz1

SU KAYNAKLARININ BALIKLANDIRILMASI PROJESİ DEVAM EDİYOR

Paylaş
 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi”yle ilimiz genelinde 10 adet baraj ve gölete 95 bin sazan balığı yavrusu salındı. Antalya Kepez’de bulunan Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Enstitüsünde üretilen ve dağıtım için Kütahya’ya getirilen balıklar Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün ortak çalışmasıyla yerinden alınarak Susurluk, Manyas, İvrindi, Savaştepe, Karesi ilçelerindeki toplam 10 adet gölete bırakıldı.

EKONOMİK KATKISININ YANINDA BİRÇOK GETİRİSİ DE VAR

Su kaynaklarındaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele dayalı balıklandırma metodunun uygulanması amacıyla 2016 yılında uygulamaya konulan “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında üretim faaliyetleri gerçekleştirilen sazan balığı yavruları göletlere bırakılmaya devam ediyor.

Üç yıldır süregelen uygulamada bölge halkına ekonomik getirisinin yanı sıra çeşitli balıkçıl kuşların da uğrak yeri olmasıyla tür çeşitliliği de sağlandığı gözlendi.

“YAKALA – SEV – BIRAK” ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Geçtiğimiz günlerde Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Balıkesir Avlu’da doğayı koruma, bilinçli sürdürülebilir avcılık ve hayvan sevgisini çocuklara aşılamak, kötü alışkanlıklardan korumak, su ürünleri ile ilgili bilinçlendirmek amacıyla “Yakala – Sev – Bırak” etkinliği düzenlenmişti. 2 gün süren etkinliğe 500 çocuk ve aileleri, toplamda 1500 kişi katılım sağlarken; keyifli ve renkli görüntülerin yaşandığı bu güzel etkinlikte, sulak alanların balıklandırılması ve tür çeşitliliğinin sağlanmasının önemine vurgu yapılırken balıklandırma çalışmalarıyla beraber bu tür faaliyetlerin de tekrar edilmesi amaçlandı.

Bir önceki yazımız olan DEVIN OLIVER BANVİT’TE başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma yemtar
saloni
perema2014 soylu
bandirma-com-tr gumuskonak kutlu-creative-bandirma-web-tasarim
birge cilev eken-hotel dOnce
otel10com
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.