"SREBRENİTSA CEHENNEMİ" SERGİSİ AÇILDI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

“SREBRENİTSA CEHENNEMİ” SERGİSİ AÇILDI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

11 Temmuz 1995’te gerçekleştirilen Srebrenitsa Katliamı’nın 22’nci yıldönümünde Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi ‘Srebrenitsa Cehennemi’ isimli sergiyi açtı. Katliamda hayatını kaybedenlerin anısına düzenlenen sergi Devrim Erbil Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde gerçekleştirildi.

Srebrenitsa Katliamı sonrasında devlet arşivlerinde yer alan fotoğraflardan oluşan sergi hakkında bilgiler veren Bosna Hersek Arşivler Direktörü Prof. Dr. Adamir Jerkoviç Türkiye ile Bosna Hersek’in kardeş olduğunu dile getirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur ile birlikte Bosna Hersek Arşivler Direktörü Merhum Aliya İzzetbegoviç’in Başdanışmanı Prof. Dr. Adamir Jerkoviç ile AB Politikaları Enstitüsü Başkanı Hasan Soygüzel, Altıeylül Kaymakamı Dr. Oktay Kaya, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve çok sayıda konuk katıldı.

UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ

Serginin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur Bosna Hersek ile Türkiye’nin kardeş olduğunu belirterek şunları söyledi: “Srebrenitsa Katliamının yıldönümü dolayısıyla bu yıl Karesi Belediyesi ile Büyükşehir Belediyemiz yine Bosna Hersek Devlet Arşivleri Direktörü Adamir Jerkoviç ile birlikte Balıkesir’de ağırlıyoruz. Tabi Bosna Hersek’teki 1992-1995 yılları arasındaki katliam bizim de yüreğimizi sızlatıyor. Bosna Hersek kardeş ülke. Geçmişte tek ülkeydik, ama şimdi iki ülke olduk. İşte bu katliamı unutmamak, unutturmamak için, geleceğe taşımak için, Aliya İzzetbegoviç’i, Bilge Adamı her zaman anmak ve tanıtmak için bu etkinlikleri düzenliyoruz.”

TEK SUÇLARI MÜSLÜMAN OLMAKTI

Bosna Hersek Arşivler Direktörü Prof. Dr. Adamir Jerkoviç sergi hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Jerkoviç şunları söyledi: “Karesi Belediye Başkanımıza, Valimize teşekkür etmek istiyoruz. Kardeş ülke Türkiyeli değerli dostlar, değerli Srebrenitsa dostları hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bosna Hersek Federasyonu Arşiv Müdürü ve Bağımsız Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in son günlerine kadar yakın çalışma arkadaşı idim. Bu yıl Srebrenitsa’daki trajedinin 22 senesi doluyor. 22 yıldır dünyaya, bu yüzyılın sonunda Avrupa’nın başına gelen korkunç insanlık suçu ve soykırımı anlatıyoruz. Tek suçları Müslüman olmak olan masum insanların kanı döküldüğü bu acımasız yüzyıldır.”

SUÇLU BELLİYKEN BUNU DÜNYAYA İSPATLAMAYA ÇALIŞIYORUZ

Maalesef bugün hala kimin suçlu ve ne için suçlu olduğu ortadayken ve dünyada yaşayan hereksin bildiği, dünyayı sarsan bu evrensel suçu kanıtlamak zorunda bırakılıyoruz. Srebrenitsa’daki suçun Uluslararası Hukuk Mahkemesi’nin de soykırım olarak kabul ettiği katliam, Bosna Hersek’te ve tüm dünyadaki insanların zalimlere özgürlük, hukuk ve haklar hakkında konuşmalarını ve dünyayı kendi adetlerine ve kendi yasalarına göre şekillendirmelerine izin verildiği zaman nelerin yaşanabileceği herkese ders olsun.

GERÇEK SORUMLULAR CEZALANDIRILMALI

Bu acımasız suçun, korkunç soykırımın baş suçlusu olan Sırp Ordusu’nun generali tutuklanmış bulunuyor. Bütün sistemin Bosna Hersek ve Srebrenitsa’daki suçlardan sorumlu olduğunu bilmemize rağmen, sadece o işleri yürüten şahıslardan sorumlu tutulmasıyla yetinmemeliyiz. Sırp faşizminin kurbanlarını hatırlarken, unutmayacağımızı hatırlatıyoruz. Ancak daha güzel ve daha dürüst bir dünyada yaşamayı ve o dünyayı inşa etmeyi istiyoruz. Srebrenitsa ve Borsa Hersek’i hafızalarımızdan hiç silmemek için sizi bu serginin fotoğraflarına bakmaya davet ediyorum.

GELECEK KUŞAKLARIN UNUTMAMASINI SAĞLAYIN

Sizi 1992 ve 1995 yılları arasında Bosna’daki savaşta yaşananları çocuklarınıza öğretmenizi istiyorum. Oğullarınızı ve kızlarınızı Srebrenitsa’ya, katliamların yaşandığı, yan yana sıralanmış mezarların tanıklık ettiği yere götürmenizi istiyorum. Onlara tarif edin; Türkiye’den Bosna Hersek’e ziyarete gelin. Çocuklarınıza öğretin, genç kuşakların bu benzeri görülmemiş insanlık suçunu unutmalarına izin vermeyin. Srebrenitsa hakkındaki sarsıcı ve korkunç gerçeği kendi çocuklarınıza ve onların da torunlarınıza öğretmesini sağlayın. Onlara Bosna’nın kanlı destanından bahsediniz. Sizin buna hakkınız var. Çünkü sizler Bosna Hersek’in kanında mevcutsunuz. Sizler onun kökündesiniz ve bugün iki farklı ülke olmamıza rağmen bizler aynı gövdenin köklerinden çıktığımızı biliyoruz. Yaşasın Bosna Hersek Türkiye kardeşliği.

11 TEMMUZ İLE 15 TEMMUZ’U BİRLEŞTİRDİNİZ

Biz bugün çok gururluyuz. Çünkü bugün 11 Temmuz ve bu tarihi sizler anma töreniyle taçlandırıyorsunuz. Bir kez daha teşekkür etmek istiyoruz. Şunu da belirtmek isterim ki 15 Temmuz’daki darbe girişiminde bulunan şahısları suçluyoruz ve sizin de bu iki tarihi birleştirdiğiniz için de ayrıca mutluluk duyuyoruz.

İZZETBEGOVİÇ BOSNA’YI ERDOĞAN’A EMANET ETTİ

Cumhurbaşkanınız Recep Tayyip Erdoğan, Aliya İzzetbegoviç’in son saatlerinde hastaneye ziyaretine gelmişti. Aliya İzzetbegoviç Başkanımız ona şöyle bir emanette bulundu: “Bosna’yı koru, Bosna küçük ama güzel insanların ülkesidir.” Şimdiki zamanlarda görüyoruz ki Recep Tayyip Erdoğan gerçekten emanetini ve verdiği sözü tuttu.”

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.