SPUTNİK 1'E ÖZENİP FÜZE YAPMIŞLARDI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

SPUTNİK 1’E ÖZENİP FÜZE YAPMIŞLARDI

Paylaş
 

1957 yılında Rusya’nın Sputnik 1 adlı füzeyi uzaya gönderilmesinden oldukça etkilenen Bandırma Şehit Gönenç Lisesi öğrencilerinin okulda kurduğu Füze Kulübü, bugün Bandırma Havacılık ve Uzay Araştırma Derneği (HUZAD) adı ile faaliyetlerini sürdürüyor.

1967 yılında amatör roket yapan dernek üyeleri, ilerleyen yaşları nedeni ile artık çocuklara uzay ve havacılık sevgisi aşılıyor.

Şehit Mehmet Gönenç Lisesinde 1957 kurulan ‘Füze Kültür Kulübü’, 1959 yılında liseden ayrılarak ‘Astronomi ve Roket Kulübü adını aldı. 1960 yılında ise ‘Bandırma Havacılık ve Uzay Araştırma Derneği’ olarak resmiyet kazandı. HUZAD, Türk sivil uzay çalışmalarının önderliğini yapmaya halen devam ediyor.

Bandırma Havacılık Uzay Araştırma Derneği Başkanı Artuğ Sayıner, ”Bandırma Havacılık Uzay Araştırma Derneği Başkanlığını devam ettirmekteyim. Havacılık Uzay Araştırma Derneği 1957 yılında Bandırma Şehit Gönenç Lisesi Havacılık Kolu olarak başladı. Arkasından ”Füze Kültür Kulübü” olarak devam etti. Daha sonra 1960 yılında ‘Astronomi ve Roket Kulübü’ ismini aldı. Daha genelleme yapabilmek için de şimdiki adı olan ‘Havacılık ve Uzay Araştırma Derneği’ olarak devam etti. 1957 yılında amatörce başlayan ve beş tane gencin kurmuş olduğu bu dernek isimlerini söylersek, Artuğ Sayıner, Adnan Zambak, Güngör Gezer, Osman Caran ve Atilla Yedikardeşler olarak kuruldu ve devam etti” dedi.
Çalışmaların ana gayesinin yeni başlamış olan uzay faaliyetleri olduğunu söyleyen Sayıner, ”1957 yılında ilk defa Rusya Sputnik 1 Füzesini uzaya attı. O tarihte de Türkiye’de bu faaliyetler amatör olarak başlamış oldu. Daha sonra roket yapımına geçildi. Bu roket yapımları esnasında da 20 civarında roket atıldı. Bu Roketlerden en önemlisi Marmara serisi grubuydu. Marmara serisi grubunda Marmara üç roketi aşağı yukarı 5 kilometre civarında yükseldi ve paraşütle yere indi. Bu arada bir Roket çalışması yapan Kirkor isimli arkadaşla bir yarışma yapıldı Bandırma’da. HUZAD’ın Roketi çıkmasına rağmen Kirkor’un roketi yerinde parçalandı. Bu da geçmiş bir tarih olarak hatıralarımız arasındadır. HUZAD yalnız Türk Hava Kurumu’nun gayelerine hizmet etmenin yanında ayrıca roketin yanında uzay çalışmaları yapan bir kuruluş. Astronomik bir takım araştırmalar yapmak ve gençleri yöneltmek bakımından da böyle bir çalışma halen devam etmektedir” dedi.

Kaynak : politikam

Bir önceki yazımız olan SEYYAH OLDUM ŞU ALEMİ GEZERİM başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.