"SOSYAL GÜVENLİK PRİMLERİNİ DEVLET ÖDESİN" | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

“SOSYAL GÜVENLİK PRİMLERİNİ DEVLET ÖDESİN”

Paylaş
 

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, muhtarlarının sorunlarıyla ilgili TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi sundu.
CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın muhtarlarla ilgili araştırma önergesi verdi. Akın’ın TBMM Başkanlığına sunduğu araştırma önergesi şu şekilde:
“Muhtarlar, ülkemizin yönetim yapısında çok önemli bir yer tutmaktadırlar. Görev yaptıkları yerlerde bir taraftan halkı temsil ederken, bir taraftan da o yerde devleti temsil etmektedirler. 2014 yerel seçimlerinde 18.085 köy muhtarı ve 31.013 mahalle muhtarı seçilmiştir. Büyükşehir sayısının artması ve büyükşehir kapsamındaki köylerin mahalleye dönüşmesine paralel olarak köy muhtarı sayısı düşerken, mahalle muhtarı sayısı artmıştır.
“MUHTARLARIMIZIN SORUNLARI VAR”
Demokratik seçimle işbaşına gelen muhtarlarımızın sürekli olarak dile getirdikleri ve bir türlü çözülemeyen sorunları vardır. Bunların başında Sosyal Güvenlik Primlerinin kendileri tarafından ödenmek zorunda kalınması, muhtarlık bürolarının giderlerinin kendileri tarafından karşılanması ile görevlerini yaparken karşılaştıkları kimi zorluklar ve sıkıntılar gelmektedir.
Belediyeler Kanunu muhtarlığın ihtiyaçlarının karşılanması ve sorunlarının çözümü için belediyelere ayni yardım yapma görevi vermekte ise de uygulamada muhtarlıklar bu olanaktan yeterince yararlanamamaktadır. Muhtarlarımız bu yardımlara ilave olarak nakdi yardım yapılmasını da talep etmektedirler.
“SOSYAL GÜVENLİK PRİMLERİNİ DEVLET ÖDESİN”
Kamu görevi yapan muhtarlarımız özlük haklarının geliştirilmesini, kendileri tarafından ödenmekte olan sosyal güvenlik primlerinin devlet tarafından ödenmesini istemektedirler. Raporlu olan, hastalığı nedeniyle uzun sürelerle hastanede yatmak zorunda kalan muhtarlarımız ekonomik kayba uğradıkları için mağdur olmaktadırlar. Ücretli izin haklarından mahrumdurlar. Tebligat mevzuatı gereğince yaptıkları görev nedeniyle zaman zaman ciddi güçlükler yaşadıkları bilinmektedir.
“MUHTARLAR BELEDİYE HİZMETLERİNDE SÖZ SAHİBİ OLABİLMELİDİR”
Mahalle muhtarlarımız, kendi mahallerinde belediye tarafından yapılacak her türlü imar değişikliği ile diğer belediye hizmetlerinde rol almalarının, belediye meclislerinde söz ve oy haklarının olması gerektiğini belirtmektedirler.
Büyükşehir’e dönüşen illerde köyden mahalleye dönüşen yerleşim birimlerinin muhtarları, bu dönüşümden kaynaklanan sorunlar yaşamaktadırlar. Buralarda yaşayan vatandaşlarımızın ortaya çıkan sorunları ile muhtarlarımız baş etmeye çalışmaktadır.
Büyükşehirlerde merkezden uzak mahallerimizin muhtarları yine ilave zorluklarla karşılaşmaktadırlar.
Köy ve mahalle muhtarlarımızın yaşamakta oldukları sorunların tespit edilmesi, muhtarlıkların güçlendirilmesi, bu doğrultuda çözüm önerileri geliştirilmesi amacıyla Anayasanın 98, TBMM İç Tüzüğünün 104 ve 105. maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”

Bir önceki yazımız olan MARMARA VE AVŞA'YA ÇİM SAHA KAZANDIRILACAK başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.