Şizandra Meyvesinin Faydaları | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

Şizandra Meyvesinin Faydaları

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Prof. Dr. Erdem Yeşilada son zamanlarda cilde faydaları ile konuşulan şizandra meyvesini anlattı.

İnsan sağlığına faydalı, zengin ve doğal içerikleriyle hastalıklara karşı koruyucu ve tedavi edici etkisi bulunan bitki ve meyvelerin tüketimi son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Bu meyvelerin en ilginçlerinden biri olan şizandra meyvesi, son günlerde dilden dile dolaşmaya başladı. Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı, Prof. Dr. Erdem Yeşilada, şizandra meyvesinin bilinmeyen özelliklerinden ve faydalarından bahsetti.

Şizandra meyvesi nedir, nerelidir

Bilimsel adı ile Schisandra chinensis bitkisi, yaklaşık 1 cm çapında salkım şeklinde parlak kırmızı renkli meyvelerdir. Çin, Japon, Kore ve Doğu Rusya gibi Uzak Doğu ülkelerinde binlerce yıldır çeşitli tedavi yöntemlerinde kullanılmaktadır. Geleneksel Çin tıbbında bitkinin adı “Beş tatlı meyve” anlamına gelmektedir ve ekşi, acı, tatlı, baharatlı ve tuzlu tatları içermektedir.

Şizandra meyvesinin doğal faydaları

Geleneksel Çin Tıbbında şizandra meyvesi gençliği koruyan, yaşlanma karşıtı yani “anti-aging” ve güzellik toniği olarak biliniyor. Rusya’da ise bu görüşe paralel olarak, meyve “adaptojen” olarak sınıflandırılıyor ve genel tonik etkisi ile vücut direncini artırıcı, yorgunluğu giderici, stres etkenlerine karşı koruyucu olduğu kabul ediliyor. Yani “her derde deva” bir meyve.

Şizandra meyvesinin cilt üzerinde farklı faydaları

Zengin kimyasal içeriğine bağlı biyolojik etkileri nedeniyle schizandra chinensis meyvelerinden hazırlanan ekstreler özellikle dermatolojik amaçla kullanılmaktadır. Geleneksel kayıtlarda, şizandra meyvelerinin cilt üzerinde tonik, nemlendirici, yara iyileştirici, iltihap giderici (antienflamatuvar) ve genişlemiş kan damarları üzerinde daraltıcı etkileri, bilimsel araştırmalar ile desteklenmektedir. Bu bakımdan kozmetik formüllerde şizandra meyvelerin ekstresinden çeşitli amaçlarla yararlanılmaktadır.

Bunlardan bazıları;

– Cildin koruyucu bariyerini kuvvetlendirerek tahrişi azaltmak

– Ciltte yaşlanmanın etkilerini hafifletmek (Antiaging) ve cildi canlandırmak

Bir önceki yazımız olan Bandırma Web Tasarım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.