SİGARA DOST MUSUN, DÜŞMAN MISIN ? | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

SİGARA DOST MUSUN, DÜŞMAN MISIN ?

Paylaş
 
google haberlerde takip et

9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü nedeniyle açıklama yapan Kardiyalog Dr.Selim Panç açıklamasında: Sigara insan sağlığının bir numaralı düşmanıdır. Tüm ölümler içinde sigaradan kaynaklanan ölümler ilk sıradadır.

Sigara içimi kalp hastalıkları, kanser ve akciğer hastalıklarına yol açmaktadır.Sigara dumanında  4500 farklı kimyasal madde bulunduğunun altını çizen Dr.Selim Panç bunların 80 den fazlası kanser yapıcı özelliğe sahiptir.Kansere yol açan sigara , her gün binlerce genci çeşitli tuzaklarla kendisine başlatıyor ve bunlarında yarısından çoğunu maalesef bağımlı kılıyor.

Her nefeste  vücutta yaklaşık 50.000 hücreyi öldüren  sigara , yaşamımızdan da 5 dakika çalıyor,  bu bir ömürde 7 yıl kadar bir eksilme demektir.

Her 12 saniyede bir kişi sigaraya bağlı hastalıklardan ölüyor.Her yıl dünyada milyonlarca kişi aktif olarak sigara içtiği için ve yüz binlerce insan sigara dumanına maruz kalması  nedeniyle yaşamını yitiriyor.

Ailede anne veya baba sigara içiyorsa çocuklarda sigara içiyor demektir. Aynı zamanda bu çocukların ileriki yaşamlarında sigara bağımlısı olma olasılığı da çok yüksektir.

Türkiye’de maalesef yaklaşık  beş milyon insan pasif içici olarak her gün sigara dumanına maruz kalmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, dünyada bir milyar yüz milyon sigara kullanıcısı belirlenmiştir.

Bunların yarısı sigaraya bağlı oluşan hastalıklardan dolayı hayatını kaybedeceklerdir. Türkiye’de her yıl yaklaşık yüz yirmi bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklardan dolayı hayatını kaybettiği istatistiki olarak  ispat edilmiştir.

Sigarayı bıraktıktan sonra öksürüğün azaldığı ve üç ay içerisinde kayıp olduğu görülmektedir, akciğerler sekiz ayda kendisini temizlerken bu süre damar sisteminde üç yıldır.Sigarayı bırakınca soluk alıp verme kolaylaşır, koku ve tat alma duyuları iyileşir, bağışıklık sistemi güçlenir devam eden süreçte ise kalp krizi geçirme riski ilk günlerden itibaren azalır ve bir yılın sonunda risk % 50 azalır.

Beyin kanaması ve bacaklardaki damar hastalığı riski % 30-50 oranında azalır. İlerleyen  kansere yakalanma riski ciddi oranda azaldığı görülmektedir.

Sigara çok yönlü bir bağımlılıktır.İnsanlarda dost , arkadaş algısı yaratarak kendisine alıştırır.Sigara insan sağlığının en büyük düşmanı olup kendimiz bırakamıyorsak ,  kurtulmak için uzman desteği almak gerekir. Sigarasız , sağlıklı bir yaşam dileklerimle..

Kardiyolog  Dr. Selim PANÇ

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.