Sıcak Haddeleme

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sıcak haddeleme denilen yöntem metal malzemeye şekil vermek için geçmişten günümüze kadar kullanılabilen yöntemlerden birisidir. Teknolojinin gelişmesinin ardından metal malzemeler için de haddeleme tekniği sıklıkla kullanılır olmuştur. Sıcak haddeleme tekniğinin tam olarak tanımını yapmamız gerekirse şu şekilde tanımlayabiliriz. Silindirler arasından geçmesi gereken metal blokların kullanım öncesi ısıtılması işlemidir.

Bu şekilde metal malzemeye daha kolaylıkla şekil verilebilmektedir. Lakin bu yöntemde yüksek sıcaklıklarda çalışılması itibariyle silindir malzemenin de bu sıcaklıklara dayanıklı bir malzemeden oluşması gereklidir. Ayrıca şunu da rahatlıkla söyleyebiliriz ki sıcak haddeleme tekniği ile üretilen ürünün kalitesi diğer tekniklere kıyasla düşük olabiliyor.

Sıcak Haddeleme Nasıl Yapılabilir?

Sıcak haddeleme dediğimiz işlem kullanılan tekniğe göre farklılık gösterebiliyor. Lakin işlemin temelinde şu aşamaların doğru uygulanması gereklidir.

 • Sıcak haddeleme tekniği uygulanacaksa eğer metal blokları yüksek seviyede olan fırınlarda kristalleşme sıcağına tabi tutulur.
 • Ardından ise yeterli seviyede ısıya maruz kalan iş parçası sıkıştırma işleminin yapılabilmesi için silindirlere doğru gönderilir.
 • Gerek aynı yönde gerekse zıt yönlerde çalışan silindirlerde sıkıştırma işlemi tam olarak iş parçasının var olan kalınlığını azaltacaktır.
 • Ayrıca sıcak haddeleme tekniğinde metalin oksijenle temas etmesinden dolayı oksitlenme sorunu olabilir. Dolayısıyla böyle bir durumda haddeleme kademeleri arasında metal yüzeye traşlama işlemi uygulanabiliyor.
 • Sıcak haddeleme tekniği uygulanan metal son aşama olarak soğuk haddeleme de uygulanabilir.
 • Metaller bu işlemler sonrasında arzu edilen kalınlığa veya şekle sahip oluktan sonra kullanıma hazır olur.

Tüm bu adımların doğru şekilde uygulanması ile birlikte sıcak haddeleme tekniği de başarıyla tamamlanmış olacaktır.

Haddeleme Tekniğinde Kullanılan Merdane Sistemleri Nelerdir?

Haddeleme tekniğinde kullanılan merdane sistemleri her zaman aynı olmayabilir. Farklı tasarımlarda geliştirilen sistemler devreye girebiliyor. Haddeleme tekniğinde genellikle,

 • İki merdaneli
 • Üç merdaneli
 • Dört merdaneli
 • Küme merdaneli
 • Tandem merdaneli

Gibi farklı tasarımlarda maddeleme teknikleri mevcuttur. İki merdaneli sistem klasik olan haddeleme sistemleri olsa da sıklıkla kullanılır. Sıcak haddeleme işlemleri için sizlerde kolaylıkla https://hascelik.com/sicak-haddelenmis-celikler-c ziyaret edebilir ve teknikle ilgili tüm detayları görebilirsiniz.

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan Bozcaada'da Gezilecek Yerler Nerelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sıcak Haddeleme

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x