SEVGİ İLE GELEN MUTLULUK | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

SEVGİ İLE GELEN MUTLULUK

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Bandırma’da hizmet veren Engelsiz Yaşam Merkezi’nde aldığı eğitim sayesinde yaşıtları seviyesinde konuşma ve hareket kabiliyeti kazanan serebral palsi (SP) hastası 5 yaşındaki Salih Berber, düzenlenen törenle diplomasını alarak mezun oldu. Küçük Salih’in mezuniyet törenine Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, eşi Didar Kafaoğlu, AK Parti Bandırma İlçe Başkanı Alp Bostancı, Bandırma Emniyet Müdürü Ali Haydar Kılıç ve çok sayıda davetli katıldı. Başkan Zekai Kafaoğlu törenin ardından Engelsiz Yaşam Merkezi’nde eğitim gören çocukların sınıflarını ziyaret etti, emek veren öğretmenlere ve ailelere teşekkür etti.

“BELEDİYE OLARAK EĞİTİMİ ÖNEMSİYORUZ”

Törende konuşma yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, “Bu merkezde işitme engellilerden bedensel engellilere kadar, otizmlilerden, down sendromlu ve serebral palsi rahatsızlığına sahip kursiyerlerimiz var. Gerçekten büyük bir mutluluk duydum. Özellikle bunu daha da ileriye taşımamız lazım ve özel yaşam köyleri kurmamız lazım. Aileler için de bu son derece önemli. Neticede bu özel kişilerin ailelerinin 365 gün bu işin içinde yaşadıklarını biliyorum. Tabii bu ailelerin de özel günleri, gitmesi gereken yerleri oluyor. Ama tabii bu çocuklarımızı bırakabilecekleri bir yer olmadığı için gidemiyorlar. Bu durumda özel çocuklarımıza hitap eden yaşam merkezi olacak mahalleler, merkezler oluşturarak konaklamalı şekilde kalacakları yerler oluşturmamız lazım. Büyükşehir olarak bu noktada da ciddi bir gayretimiz var. Ben Altıeylül Belediye Başkanı iken bunu planlamıştık. O zaman için sadece Mola Evleri açmıştık. Alzheimer, şizofreni ve down sendromu hastaları ile ilgili böyle bir çalışma yapmıştık. Hiç değilse ailelerin günlük çarşı-pazar ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için günlük 2-3 saat hastalarını oralara bırakabilmelerini sağlamıştık” dedi.

“AĞLADIĞIM GÜNLERİ BİLİYORUM AMA ŞİMDİ ÇOK MUTLUYUM”

Serebral Palsi hastası 5 yaşındaki Salih Berber, Başkan Zekai Kafaoğlu ve eşi Didar Kafaoğlu’nun elinden diplomasını aldı. Küçük Salih’in diplomasını almasının ardından kürsüye gelen annesi Sevgi Berber duygusal bir konuşma yaparak emek veren herkese teşekkür ederek, “Bu çocuk bana bir gün anne diyecekmi diye ağladığım günleri biliyorum. İki çocuğum var, ikisi de serebral palsi hastası. İkisinin de rahatsızlığını aynı gün öğrendim ve yıkıldım. Ben kendimi bir yerlere kapatmalıyım dedim ve sonra olur mu öyle şey, sen annesin, elinden ne geliyorsa yapmak zorundasın dedim. Sonra bu merkezle ve öğretmenlerimizle tanıştım. Hiçbir zaman bizden bıkmadılar, yılmadılar, ailevi ve psikolojik konularda da destek olmaya çalıştılar. Psikolojik açıdan zor bir süreçti, çok yıkıldığımız anlar oldu. Olmayacak dediğimiz zamanlar oldu. Ama kesinlikle hiçbir anne, hiçbir baba pes etmesin. İnşallah bir gün olacak desin ve inansın. Biz inandık ve Rabbim nasip etti” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.