SEVDAMIZ "BENGİ" | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

SEVDAMIZ ”BENGİ”

Paylaş
 

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Bandırma’da öğretmenlerle bir araya gelerek BENGİ projesinin önemine dikkat çekti.

Bandırma’da, Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme Projesi (BENGİ) kapsamında, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı’nın katılımıyla toplantı düzenlendi. Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya, Vali Yazıcı’nın yanı sıra Kaymakam Günhan Yazar, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, İlçe Halk Eğitim Müdürü Yüksel Ülkar ve 300’ü aşkın öğretmen katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda ilk sözü alan Kaymakam Günhan Yazar, proje kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürü Özkan ile yol haritası çıkardıklarını belirterek “Valiye söz vermek istiyorum. Proje için elimizden geleni yapacağız” dedi.

“BENGİ bizim bir sevdamız”

İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ise “BENGİ bizim bir sevdamız. Yaklaşık 350 öğretmeniz. Sendika, siyasi görüş ayrımı yapmadan tek kaygımız öğrencilerimiz” ifadelerini kullandığı konuşmasında projenin ayaklarını anlattı. Projenin dört ayaktan oluştuğunu kaydeden Yıldız, bunları şöyle sıraladı: Akademik başarı, Değerler eğitimi, Sosyal-kültürel-sportif faaliyetler ve Okul-toplum-aile işbirliği.

Vali Yazıcı: ‘Neler yapabiliriz’ konuşalım

Vali Ersin Yazıcı da örneklerle kapsamlı hale getirdiği konuşmasında, eğitimde niteliği arttırmanın önemine değinerek “Bilmediğimiz ne var ki BENGİ’nin içinde gibi sorular soruyorsunuz. Gayet doğal, mantıklı sorular soruyorsunuz. Ben öncelikle neden ihtiyaç duyulduğunu açıklamaya çalışayım. Modern yönetim anlayışında artık kararları, ya kitleler seçim marifetiyle ya da kurumlar karar veriyor. Önceliklerini belirliyor. Eğitim toplumun merkezi, herşeyin temeli, dolayısıyla ben kendi adıma, üst yönetici olarak, bu şehirde devletin bir numaralı temsilcisi olarak eğitim konusunun mutlaka masaya yatırılması gerektiğini, tartışılması gerektiğini ve ‘neler yapabiliriz’in kararlarının alınması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

BENGİ projesini başlattıkları çalıştayda ‘sunulan hizmetlerdeki aksamaların, eksiklerin nedenlerini anlatmaktaki maharet’e dikkat çektiğini belirten Yazıcı, bunun toplumda bir karşılığı olmadığını, sorunlara karşı ‘Biz ne yapabiliriz?’ sorusunun yinelenmesi gerektiğini söyledi. Yazıcı, daha sonra şunları kaydetti:

“Konularımızı iki gün tartışacağız, dertlerimizi masaya getireceğiz. Balıkesir olarak neleri halledebiliriz: Diyelim ki 100 tane sorunumuz var. Hepsini çözemeyebiliriz ama 30 tanesini çözeceksek, Biz Balıkesir olarak, kendi imkanlarımızla, kendi gücümüz ve kabiliyetlerimizle, insan kaynağımızla, maddi olanaklarımızla neler halledebileceksek, lütfen onları yazalım.”

“Farkındalık yaratmalıyız”

Bazı okulları ‘ölü toprağı serilmiş’ şeklinde niteleyen Yazıcı “Bunun silkelenmesi gerekiyor. Bazı arkadaşlarımız yorulduğunu hissediyor. Bazı mazeretlerin işinin önüne geçtiği duygularına kapılıyor. Aksayan, çeşitli gerekçelerle yapamadığımız, yarım yaptığımız, eksik kaldığımız alanlar var. Eksik bıraktığımız konuları tamamlayabilmek için bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Eğitimin gönüllüleri, neferleri olan öğretmen arkadaşlarımızın omuzlarındaki yükün toplumun diğer kesimleri tarafındaki kesimler tarafından da fark edilmesini istiyoruz” dedi.

Yazıcı, konuşmasının geri kalan kısmında okuma alışkanlığının geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti ve kamu kurumlarının yanı sıra toplumun her kesiminin bu konuda sorumlu olduğunu kaydetti.

 

Bir önceki yazımız olan Bandırma Yılbaşı Programları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.