SEO Nedir? Ve Ne Anlama Geliyor? | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

SEO Nedir? Ve Ne Anlama Geliyor?

Paylaş
 

SEO nedir: Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Pratikte SEO nedir diyenler için: Özellikle Google için (en çok tercih edilen arama motoru olduğundan dolayı) sitenin mümkün olan en iyi kritere ulaşmasını sağlamaktır.

Google sıralamasında yer vermek için sitelere belli başlı kriterler koymuştur. Belli başlı diyerek hemen hemen 200 civarında kriterden bahsediyoruz aslında. Bunları 3 temel başlıkta sıralayabiliriz.

1- Arama Botlarına Uygunluk

Web sitesinin kod yapısı, açılış hızı, Robots.txt veya şifrelemeye dikkat edilmesi, prosedüre uygun bir site yapısı, javascript ve inline css kodları, 404 ve 301 yönlendirmeleri, sitenin mobil kullanılabilirligi ile ilgilidir.

2- Site İçi ve Site Dışı SEO Çalışması

Kaliteli içerik, arama hacimleri, başlık ve meta açıklamaları, site içi linkleme, backlink alıp vermek ile ilgilidir.

3- Kullanıcı Deneyimi

Sitenin görselliği ve kullanılabilirliği ile ilgilidir. Bunu biraz açacak olursak, birçok site sahibi Google’da ilk sıra hırsı ile web sitesinin botlar için değil insanlar için olduğunu unutuyor. Enerjisini linkleme ve backlinkler gibi şeylerle bot avcılığına harcıyor. Sonuç olarak siteye giren kullanıcı memnun kalmıyor. Daha sonra tekrar girdiğinde sayfayı görür görmez “hayır, bu siteyi gördüm beğenmedim” diye düşünerek çabucak terk ediyor. Sonra mı? Tabi ki hüsran! İnsanların bile uğramak istemediği bir web siteyi botlar ne yapsın?

SEO Çalışmasını Kime Yaptırmalıyım?

SEO nedir anladım fakat zamanım yok yapamıyorum ya da kendime güvenemiyorum diyorsanız işinizi mutlaka bir uzmana teslim etmelisiniz.

Donanımlı SEO uzmanları sizin için tüm bütçe işlerinizi yönetir. Hayır, tabi ki iyilik olsun diye değil. Bu bütçeden kendi komisyonunu aldıktan sonra site için uygun içerik hazırlar ya da satın alırlar. Kodlama hatalarını düzeltip site için güvenlik önlemleri alırlar. Backlinkler satışlarını takip ederek siteye en uygun şekilde backlink kazandırırlar. Konu ile ilgili gündemi sürekli takip edip sık sık bilgiler için güncelleme yaparlar. Bunlar her SEO uzmanının yapması gereken temel işlerdir. Her uzmanın özellikleri ve yapabileceği işin kalitesi değişebilir.

Eğer internet kullanımı konusunda ortalama bilgiye sahipseniz ve ben bunları internetten video seyrederek hallederim diye düşünüyorsanız, hiç düşünme zahmetine girmeyin bile. Çünkü SEO nedir sorusunu cevaplamak ciddi derecede emek, bilgi ve zaman isteyen bir iştir. Mümkünse işi uzmanına bırakın.

SEO İçin Ne Kadar Para Harcarım?

SEO nedir sorusunu cevapladıktan sonra SEO çalışması yapmaya karar verdiniz ve ne kadar harcama yapacağınızı merak ediyorsunuz. Aslında bu soruyu kaliteli SEO için, diye sormak gerekiyor. Maalesef piyasada SEO taktiklerini ezbere bildiği için kendini SEO uzmanı ilan eden birçok kişi var. Bu kişileri anlamak çok zor değil. Komik derecede küçük fiyatlara çalışmayı kabul ederler. İllegal yollarla hit artırdıkları için site bir anda yükselir. Ve kaçınılmaz son, yüksekten düşen çok derine çakılır! Bu yüzden çalışacağınız kişinin referansını dikkatli inceleyin. Boş vaatlere kanmayın. SEO için harcanacak kesin bir meblağ yoktur. Bu sizin ne kadar harcayabileceğinize bağlıdır.

Bir önceki yazımız olan Mobil Yemek Tarifleri İle En Özel Yemek Tarifleri Cebinizde! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.