SELİM PANÇ'IN MECLİS GÜNDEMİ: ŞEKER FABRİKALARI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

SELİM PANÇ’IN MECLİS GÜNDEMİ: ŞEKER FABRİKALARI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Büyük Şehir Belediyesi Meclis Üyesi Çevre veSağlık Komisyonu Üyesi Dr. Selim Panç’ın Meclis Toplantısında ele aldığı Meclis Gündemi:

Balıkesir, Türkiye’nin  en  önemli  tarım ve hayvancılık merkezlerindendir. Susurluk şeker fabrikasını da içinde bulundurur. Bu anlamda  özelleştirilmesi  gündemde olan  14 şeker fabrikası  ülkemizi olduğu gibi  Balıkesir’i de yakından ilgilendirmektedir.

Şeker pancarı Türkiye için stratejik bir üründür. Şeker pancarı sadece  sanayi  hammaddesi  değil aynı zamanda besi hayvancılığı  için küspe, yaprak  ve yem fabrikaları içinde önemli bir hammaddedir.

Şeker pancarı  tarım  ve  sanayisinde  yaklaşık 10 milyonuna yakın insan  geçimini sağlamaktadır ki bunun 2 milyonu da  şeker pancarı üretici  ailesidir. Ülke ekonomisine toplam 17,4 milyar TL katkı sağlamaktadır. Kamu şeker fabrikalarında halen 8065 kişi çalışmaktadır.

Geçmiş yıllarda özelleştirilen et balık kurumu (EBK) , süt endüstrisi kurumu(SEK), TEKEL ve yem sanayi işletmelerinin özelleştirilmesinden sonra verilen üretim garantilerine rağmen işletmelerin kapandığı ortadadır. Benzer  durumlar özelleştirilmek istenen şeker fabrikaları içinde yaşanacaktır. Biz buna kesinlikle karşıyız. Biz hiçbir şeker fabrikasının satılmasını istemiyoruz.

Bir dönem özelleştirilmesi gündemde olan ve üretimi durdurulan Susurluk şeker fabrikası gereken yatırımlar yapılarak üretime başladı. Pancar üreticisi çiftçilerimiz kazandı, çalışanlar kazandı.Susurluk ve Türkiye kazandı. Biz Susurluk Şeker Fabrikasına yatırımların devam etmesini ,  dahada büyütülmesini ve diğer fabrikalar için örnek alınmasının talep ediyoruz.

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi zaman içinde kapanmalarına yol açacak ve bu durum nişasta bazlı şeker üretimi ve tüketimini daha çok arttıracaktır. Pancar şekeri glikoz içeriyor. Ülkemizde mısır şurubu olarak bilinen nişasta bazlı şekerler ise yüksek oranda fruktoz içeriyor. Nişasta bazlı şekerlerin içerdiği yüksek fruktoz miktarı nedeniyle kilo alımını kolaylaştırdığını, şeker hastalığı, obezite ve birçok hastalığa  neden olduğunu dile getiren çok sayıda bilimsel araştırma vardır. Nişasta bazlı şeker kullanımındaki artışının obezite ve diyabet sorununu daha çok büyüteceği kesindir.

Bundan dolayı Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi ekonomik ve sosyal sorunların yanında , toplum sağlığı ve gelecek nesillerin sağlığının korunması meselesidir.

Yüzde yüz yerli ve Milli olan şeker fabrikalarının özelleştirilmesinden  vazgeçilmelidir.

                                                                                  Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi

                                                                                  Çevre ve Sağlık Komisyonu üyesi

                                                                                              Dr.Selim Panç

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.