ŞEKER ÇOCUK FIRAT AKIN | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

ŞEKER ÇOCUK FIRAT AKIN

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Altı yıldır Bandırmaspor alt yapısında olan Fırat Akın şimdi U19 takımımızda sol kanat oynuyor. Henüz 17 yaşında ve Bandırma Ticaret Lisesi üçüncü sınıf öğrencisi.
Küçük bir çocukken yorgunluk, halsizlik ve sıkça idrara çıkmasından şüphelenilerek Uludağ Tıp Fakültesi’ne ailesiyle birlikte tahlillerin yapılması nedeniyle gidilmiş. Ailede başka diyabetliler olduğu için belirtilerin kaynağının diyabet olması ihtimali düşünülmüş.
Yapılan tahlillerin sonucunda sekiz yıl önce Fırat’a Tip1 Diyabet teşhisi konulmuş. Üç ay hastanede kalmış ve bu arada kendisine insülin enjekte etmeyi öğrenmiş.
Fırat o günleri şöyle anlatıyor; “İğneden korkmadığın için zor olmadı. Annem ve babam da ailemizde bulunan şeker hastalarından tecrübeli oldukları için büyük sıkıntılar yaşamadık.”
Bandırmaspor’un antrenman tesislerinde görüştüğümüz Fırat’ın hayallerini futbolcu olmak süslüyor.
Tip bir diyabet rahatsızlığıyla tanıştığı günlerde hayata bakış açısı değişmiş. Hobi olarak oynadığı futbola daha çok bağlanmış. Tip1 Diyabet dolayısıyla düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edindiği gibi yemek sonrasında da spor yapması gerektiği kendisine doktorları tarafından anlatılmıştı.
Kısa zamanda kendi sınırlarını öğrenerek doktorlarının söylediklerini uygulayarak yaşamaya alışmış. Çantasında süt, meyve suyu ve insülin taşıyor.
Fırat; “Spor yapmak yaşantıma disiplini, okul başarısını, sosyalleşmemi, saygılı olmayı ve düzenli yaşamayı beraberinde getirdi. Okul eğitimimi de önemsiyorum. Futbolcu olma hayallerim eğitimimi olumsuz etkilemiyor. Ayrıca özellikle Mustafa ve Ömer hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Onlar olmasaydı bugün Bandırmaspor’da olamazdım. Üzerimde çok büyük emekleri var mütevazi kişilikleri ve olumlu yaklaşımlarıyla bana her zaman destek oldular. Bandırmaspor A takımında oynamak hayallerimi süslüyor. Futbolcu abilerimizle görüşme, tanışma ve sohbet etme fırsatım oldu. Feyyaz hocanın da Bandırmasporumuza çok faydalı olacağını düşünüyorum. Eskiden altı yapıya çok önem verilmiyordu. Rahatlıkla bakış açısının değiştiğini ve koşulların iyileştirildiğini söyleyebilirim. Mesela tesislerimiz ve maç yaptığımız saha eskiye oranla daha iyi oldu.” Futboldan konuşurken yüzündeki ifade ve sesindeki heyecan farklılaşıyor. Çocukların, gençlerin hangi branş olursa olsun mutlaka sporla ilgilenmeleri gerektiğini özellikle vurguluyor.
Spor yaptığı için fiziksel gelişiminin olumlu etkilendiğini ve daha dayanıklı olduğunu özellikle de Tip1 Diyabetli olan çocukların ve gençlerin mutlaka spor yapmaları gerektiğini ısrarla anlatıyor. Gündelik yaşamında da her yemekten sonra spor yaptığını söyleyen Fırat; “İnsanların kendileriyle barışık olmaları önemli özellikle Tip1 Diyabetli olan çocuklar ve gençler spor yaptıkları zaman beslenmelerinin de, psikolojilerinin de daha iyi olacağını ben tecrübe ettiğim için söyleyebiliyorum. Bandırma’dan Uludağ Tıp Fakültesine giden 375 kişiyiz. Sosyal yaşamın içinde de bir araya gelebilmek, farkındalık oluşturmak ve dayanışmak bizler için çok önemli. Bandırma’da böyle bir dayanışma ve birliktelik sağlanabilirse faydalı olacağına inanıyorum.”
Bandırmaspor Kulübü olarak bizler de Fırat Akın kardeşimizin nezdinde tüm Tip1 Diyabetli çocuk ve gençlerimize hayallerinin peşinden gitmelerini diliyor ve destekliyoruz. Geleceğimiz olan çocuklar ve gençler en değerlilerimiz. Bandırmaspor Kulübümüzü de onlardan aldığımız bir emanet olarak görüyor ve bu bilinçle çalışmalarımızı yürütüyoruz.
Haber Fotoğraf : Nurgül Yeşilbağ

Bir önceki yazımız olan FEYYAZ UÇAR: ÇOK ÜMİTLİYİM başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.