SEDAT PEKEL GAZETECİLERE SİYASET ANILARINI ANLATTI | Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

SEDAT PEKEL GAZETECİLERE SİYASET ANILARINI ANLATTI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Bandırma ve bölge siyasetinin duayen ismi Sedat Pekel, Bandırma Gazeteciler Cemiyetinin ‘Cemiyet Günleri’ kapsamında konuğu oldu. 45 yıldır siyasi yaşamın içinde olan Pekel, siyasetteki kilometre taşlarını ve bilinmeyen bazı ayrıntıları gazetecilerle paylaştı.

Özellikle son dönemde Bandırma Gazeteciler Cemiyetinin faaliyetlerini ilgiyle takip ettiğini belirten Pekel, “Gazetecilik özellikle son dönemde çok zor koşullar altında yapılan bir meslek. Bandırma Gazeteciler Cemiyeti çok güzel faaliyetler yürütüyor, ilgiyle ve takdirle takip ediyorum. Bugün de burada sizlerle olmaktan dolayı çok mutluyum” dedi.

1989-1994 ve 2009-2014 yılları arası Bandırma Belediye Başkanlığı ile 22. Dönem CHP Balıkesir Milletvekili olarak görev yapan Pekel şunları aktardı;

“1973 yılında CHP Gençlik Kollarına üye olarak başladım ve kısa sürede Gençlik Kolu Başkanı olarak görev yaptım. Delegelik görevim oldu. 1983 yılında siyasi partilere izin verildi. O dönem SODEP çatısı altında toplandık. O dönemde ben Serbest Muhasebecilik yapıyordum. Kurucu üye olmamı teklif ettiler ve Kurucu Sayman Üye olarak tekrar siyasete girdik. Meclis üyeliği yaptım. Partinin grup sözcülüğünü yaptım. O dönemde belediyeciliği öğrendim. Yasal ön seçimle ben SHP’nin başkan adayı oldum. 51 oy farkla başkan seçildim. Göreve geldiğimde mal beyanımı verdim görev sürem bittiğinde de paylaştım. Kararlarımızın yüzde 95 ‘i oy birliği çıktı. Kreşi ilk kez biz yaptık. Her doğan çocuğa süt verdik, isteyen aileye ekmek verdik.”

BANDIRMA’NIN İL OLMASI İÇİN UĞRAŞ VERDİK

Bandırma’nın il olması için verdiği kanun teklifini sürecinde yaşananları anlatarak,  “Kemal Derviş, teklife imza attı ve ilginçtir imzası olan tek kanun teklifi de odur. O dönem Bandırma’nın il olması için biz CHP olarak çok uğraş verdik. CHP’den tek fire vermedik ancak AKP’den bir tek Turan Çömez elini kaldırdı, onun da hakkını verelim” diye konuştu.

45 TRİLYON BORÇLA BELEDİYE DEVİR ALDIK.

Başkanlık döneminde liyakatle işe insanları aldıklarını belirterek, milletvekilliği döneminde yaşadıklarını anlatan Pekel, 2 dönem belediye başkanlığı döneminin zor geçtiğine işaret etti. Pekel, “İki ciddi sel felaketi yaşadık. 45 trilyon borçla devraldık. Payımızı artırarak sıkı takip edip 2 yılda belediye binası, tır kamyon garajı, alışveriş merkezi bitirildi. 20 dönüm alanın pazar yeri olarak planını kabul ettirdim” diye konuştu. Milletvekilliği döneminde de kanatlı sektörü, çevre gibi sorunları meclise taşıdığını belirten Pekel, halk ile belediye arasında duygusal bir bağ olduğunu savunarak “ Halk, sorunu olduğu zaman belediyeyi hatırlar, başkanı hatırlar. O yüzden hatırlanmayan başkan işini yapıyordur” dedi.

BÜYÜKŞEHİR SİSTEMİ BALIKESİR’E UYGUN DEĞİL

Büyükşehir sisteminin Balıkesir’e uygun olmadığını açıklayan Sedat Pekel , “İlçelerde birimler olsa da bütün gücün bir yere verilmesi yanlış. Belki başka ilçelerden fayda gören vardır ama Bandırma bundan çok zarar gördü.  Biz burada her yere yetiyorduk. Belediye, her şeydir, sığınılacak limandır. Bunu yaparken de kimseye anlatmadan, insanların onurunu kırmadan yapması gerekli” diye konuştu. Pekel, verilmeyecek bir hesap bırakmadığını söyleyerek “Ben her zaman halk ile iç içe oldum hâlâ da öyleyim. Bir ağabey, bir arkadaş olarak insanların yardımına koşuyorum. Hiçbir zaman ekmekle oynamadım. Kimsenin özel yaşamına girmedim. Her zaman vicdanımın sesini dinledim” dedi.

DSC_4974

DSC_4977

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA DEPREM HABERLERİ SON DAKİKA! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.