SAVAŞTAN KAÇAN AİLELER BOŞ OKULA YERLEŞTİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BU OKULDA DERS ‘HAYAT MÜCADELESİ’
– SAVAŞTAN KAÇAN AİLELER BOŞ OKULA YERLEŞTİ
– KIZILAY VE KÖYLÜLER SAVAŞ MAĞDURU AİLELERE SAHİP ÇIKTI

 

Daha iyi bir yaşam umuduyla Suriye’deki iç savaştan kaçan 3 aile Balıkesir’in kırsalındaki Akçaköy Mahallesi’nde bulunan boş bir okula yerleşti. Kızılay ve köylülerin sahip çıktığı aile burada hayat mücadelesi veriyor.
Suriye’deki savaştan kaçarak Balıkesir’in Altıeylül ilçesine bağlı Akçaköy mahallesine gelen ailelere köylüler ve Kızılay sahip çıktı. Akçaköy’deki fıstık çamı bekçisi Muharrem Bayatlı savaştan kaçan ailelerin Suriye’den kaçığ köye kadar geldiklerini söyleyerek, “Savaştan kaçan Suriyeli kardeşlerimiz geçerken buraya uğramışlar. Biz de köy halkı olarak bunlara yardımcı olmaya çalıştık. İş maksadıyla gelmişler. Suriye’deki savaştan kaçarak Adana’dan Balıkesir’e kadar ulaşmışlar. Kızılay’a başvurduk. Bazı şirketlere iş imkanı için başvurduk. Allah razı olsun Kızılay çok yardımcı oldu. Şu an burada toplamda 9 kişi 3 aile kalıyor” dedi.
Suriyeli aileleri boş olan okula yerleştirdiklerini söyleyen Bayatlı, “Bu sene okulumuz öğrenci olmadığı için kapandı. Biz de burayı müsait gördük. Aileleri buraya yerleştirdik. Şu an burada kalıyorlar. Köylümüz çok yardımcı oluyor. Yiyecek ve erzak ihtiyaçlarını karşılıyorlar” şeklinde konuştu.

KIZILAY AİLELERİ SEVİNDİRDİ
Köylülerin haber vermesiyle harekete geçen Kızılay Balıkesir şubesi de, Suriyeli ailelerin tüm ihtiyaçlarını karşıladı. Akçaköy’e giderek boş okul binasında kalan ailelere ranza, gıda ve günlük ihtiyaçlarını teslim eden Kızılay ekipleri götürdükleri ranzaların da montajını gerçekleştirdi.
Kızılay Balıkesir Şube Müdürü Süleyman Kara ailelerle tek tek ilgilenerek ihtiyaç durumunda yine yanlarında olacaklarını söyledi. Savaş mağduru ailelere sahip çıkan köylülere teşekkür eden Kara, “Bu kardeşlerimiz şehirde kalsa ev kirası ödeme imkanları yok. Belki de yemek ihtiyaçlarını karşılayacak insanlar da yok. Zaten maddi imkanları yok. Bu yüzden Akçaköy halkına ve muhtarına teşekkür ediyorum. Bunları görüp sahip çıkmışlar. Köyde boş olan okullarını bu hususta değerlendirmişler. Bize gelip durumu bildirdiler. Biz de Kızılay olarak ne ihtiyaçları olduğunu tespit ettik ve bugün buraya geldik” dedi.
Aralarında bir bebek ve hamile kadının da bulunduğu ailelere ranza, nevresim takımı, battaniye, yorgan, tüp, mutfak ocağı, çelik tencereler ve gıda maddeleri getirdiklerini söyleyen Kızılay Balıkesir Şube Müdürü Süleyman Kara, “Burada gördük ki ailelerin giysilerinde de sıkıntı var. Kendilerini Kızılay’a çağırdık. Gelmeseler de biz onların bedenlerine göre elbiseleri gönderip ihtiyaçlarını gidereceğiz” dedi.

VATANDAŞLARIN DA DESTEĞİ GEREKİYOR
Suriye’deki savaştan kaçan vatandaşların hiç bir imkanı olmadığını ifade eden Kızılay Balıkesir Şube Müdürü Süleyman Kara, “Bu ve bunun gibi ailelerin imkanları çok az. Burada gördüğünüz bayan kardeşlerimizin beylerinde yaralılar var. Şu an onlar Suriye sınırında. Bu yardımlar sadece Kızılay ile olacak bir iş değil. Afad’ta bu işte yardımcı oluyor. Köylüler de yardımcı oluyor. Fakat bizim göremediğimiz bir çok Suriyeli, Türkmen ve Iraklı kardeşlerimiz var. Bunların içinde tabi halkın desteğine de ihtiyacımız var. Halktan imkanları olanlar bize yardım ettikçe biz onları ulaşması gereken yerlere ulaştırmaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan CEVİZ FİDANI SATICILARININ HEDEFLERİ BÜYÜK başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SAVAŞTAN KAÇAN AİLELER BOŞ OKULA YERLEŞTİ

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x