SAHİL BÜYÜKŞEHİR'DE… | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

SAHİL BÜYÜKŞEHİR’DE…

Paylaş
 

Balıkesir büyükşehir belediye başkanı A. Edip Uğur, büyükşehrin denizle kıyısı olan yerleşim yerlerinde kıyı dolgusu ve Hazine’ye ait olan alanların büyükşehire devredilmesiyle ilgili girişim ve çalışmalarını tamamladı.
Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı, sahil dolgu alanlarının büyükşehir belediyesine sahil dolgu alanlarının devri konusunda 22 Şubat 2017 tarihinde olumlu görüş verdi. Hazine ve dolayısıyla da Maliye Bakanlığı nezdinde devir alınan alanların kullanımı ve kiralanmasına yönelik çalışmaların da Nisan ayının ilk haftaları içinde tamamlanması ve büyükşehir belediyesi ile protokol yapılması bekleniyor. Buna göre, 22 Nisan tarihine kadar Bandırma sahil dolgu alanlarındaki iş yerleri kiralarını Hazine ödeyecek ve sonrası dönem için artık ihale, kiralama ve kullanım sorumluluğu büyükşehir belediyesine geçecek.
Böylece Bandırma’nın yıllardır sahil dolgu alanlarında yapılaşma, ihale, kiralama ve kullanımla ilgili Maliye Bakanlığı nezdinde Hazine ile yaşadığı ve bir türlü aşamadığı, işletmecilerin mağdur kılındığı sorun ve sıkıntılar tarihte kalmış olacak!
Bandırma bir sahil kenti olmasına karşın, sahillerimizin kullanımı konusunda bu alanda tam bir karmaşa yaşandı ve özlenen bir sahil bandı (estetik ve mimari açının yanı sıra halkın kullanımı açısından) yaratılamadı. Büyükşehir belediyesinin sahil bandının düzenlemesine yönelik şimdilik kapsamlı bir çalışma içerisine girmeyeceği, bu alandaki esnafın mağduriyetine mahal vermeden, kısmi düzenlemelere gidileceğine dikkat çekiliyor.
Kent olarak ise kaygımız, eski Dekanlık binasının başına gelenlerin sahilimizin de başına gelmesi!
Öncelikli talebimiz ise sahildeki halka açık kafelerin kira gelirlerinin aşağıya çekilerek, halkın kullanımının daha rahat ve ekonomik koşullarda sağlanması; kente otopark kazandırılarak sahil bandında ‘deniz manzaralı otopark’ uygulamasına son verilip, bu alanın da kente kazandırılması.

 

Bir önceki yazımız olan AHMET AKIN’DAN ÇOK SERT TEPKİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.