foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN SAĞLIKLI GIDA

13
Paylaş
 

Çeşitli incelemeler ve ziyaretlerde bulunmak üzere Burhaniye ilçesine giden Vali Ersin Yazıcı, Börezli Mahallesi Çiftçi Eğitim ve Üretim Merkezi, Yaprak Süt ve Besi Çiftliği ile Kırtık Mahallesi Organik Tarım Merkezini ziyaret etti
Burhaniye’ye 17 kilometre uzaklıkta bulunan Kırtık Mahallesindeki çiftçileri ziyaret eden Vali Yazıcı, organik tarım yapmak isteyen her çiftçiye yardımcı olduklarını anlattı.
Kırtık Mahallesinde, Kırtık Mahallesi Turizm ve Organik Tarımı Geliştirme Derneği Başkanı Fikret Kara ile mahalle sakinleri tarafından karşılanan Vali Ersin Yazıcı, köyde oluşturulan organik ürünler mağazasını da ziyaret etti.
ORGANİK TARIM YAYGINLAŞIYOR
Vali Ersin Yazıcı organik tarımın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek yaygınlaşmakta olduğunu belirtti.
Organik tarıma daima destek olduklarının altını çizen Vali Yazıcı, ” Kırtık Mahallesi organik tarımın bölgemizdeki öncü arazilerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Kırtık’ın tanıtımını çok iyi yapmamız lazım. İnsanlarımız sağlıklı yaşam için sağlıklı ve organik gıdaya çok önem veriyorlar.” dedi.
ORGANİK TARIM İÇİN İDEAL BİR İL
Balıkesir’in organik tarım için en ideal il olduğunu anlatan Vali Yazıcı, “Organik tarım yapmak çok güzel bir şey. Organik ürünlerimize gerek ilimizden gerekse ilimizin dışından talepler gelmekte ve dolayısıyla bu ürünler ilimiz için önemli gelir getirme yolundadır. Sağlıklı gıdanın insanlarımıza ulaşması bizi mutlu ediyor. Organik tarım adına Kırtık Mahallesini şanslı görebiliriz. Tarım adına Kırtık Mahallesinde kooperatifleşme bir çıkış noktası olabilir. Burada önemli olan çiftçinin kendi arasında birlik ve beraberliği sağlamasıdır. Çiftçimize bereketli bir sezon diliyor ve emeklerine sağlık diyorum. Maddi manevi her anlamda üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Çalışmalar böyle devam ettiği müddetçe Balıkesir Türkiye’deki en önemli organik tarım merkezlerinden biri haline gelecektir.” ifadesini kullandı.
AYNI ZAMANDA DA BİR TARIM ŞEHRİYİZ
Vali Ersin Yazıcı çiftlik ziyaretleri sonrasında yaptığı açıklamada da, Balıkesir’in, Türkiye’de tarım ve hayvancılığın en iyi yapıldığı illerin içinde yer aldığını söyledi.
BALIKESİR, TARIM VE HAYVANCILIĞIN YAYGIN YAPILDIĞI BİR ŞEHİR
Balıkesir’in tarım ve hayvancılığın yaygın yapıldığı bir şehir olduğunu belirten Vali Yazıcı, ” Birçok üretici aile geçimini bu ürünlerden sağlıyor. Yüzlerce işletme ve ihracatçımız bu ürünleri yurtiçi ve yurtdışına pazarlıyor. Katma değer yaratıyor, önemli sayıda istihdam sağlıyor.” dedi.
VATANDAŞLARIMIZIN YAŞAM STANDARTLARINI DAHA DA YÜKSELTMEK İSTİYORUZ
Vali Yazıcı, bölgemizde, tarım ve hayvancılığın ciddi bir gelir kaynağı oluşturduğunu belirterek, “Ziyarette bulunduğumuz üretim merkezlerimiz ilimiz için önemli tesisler. Balıkesir ili olarak, tarıma ve hayvancılığa vermiş olduğumuz destek ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yapmış olduğu desteklemeler bu sektörün gelişmesine daha da olanak sağlıyor. Hedefimiz, tarım ve hayvancılığın üretim kapasitesini artırarak, vatandaşlarımızın yaşam standartlarını daha da yükseltmektir. Gıda üretimi yapan firmalarımız; kaliteli hizmet anlayışını ön planda tutarak, sağlıklı ürün üretmeleri ve çevre değerlerini gözardı etmemeleri gıda güvenliği yönünden büyük önem taşımaktadır. Olmazsa olmaz olan toprakların bilinçli ve sağlıklı kullanılması gerekmektedir. Balıkesir tarım ve gıdada sadece Türkiye’nin değil, dünyanın cazibe noktası olacaktır.” dedi.
Vali Ersin Yazıcı’ya ziyaretlerinde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş eşlik etti.

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.