S.S ESNAF VE SANATKARLAR KREDİ VE KEFALET KOOPERATİFİ TOPLANDI | Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

S.S ESNAF VE SANATKARLAR KREDİ VE KEFALET KOOPERATİFİ TOPLANDI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Bandırma S.S Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 2016 yılı 62. olağan genel kurul toplantısı Pehlivanlar düğün salonunda yapıldı.
Mali Kongreye Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Encümen Üyesi Sami Türkmen, Halk Bankası Müdürü Yusuf Ekşi, Oda başkanları ve kooperatif ortakları katıldı.2016 yılı yönetim kurulu çalışmalarının ve gelir –gider bilançosunun ve hesap raporlarının oylanarak kabul edildi genel kurulda 2017 tahmini bütçesi de görüşülerek karara bağlandı.

Raporların kabul edilmesinin ardından kürsüye çıkan Başkan Niyazi Güler; “Sayın divan, sayın misafirler, sayın basın mensupları, hizmet vermekten gurur ve mutluluk duyduğumuz değerli ortaklarımız. Kooperatifimizin 2016 yılı olağan genel kurul toplantısına katılımlarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür eder, genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını dileriz. Alacağımız kararların gerek ortaklarımıza gerekse kooperatifimize yararlı olmasını cenabı haktan niyaz eder, aramızdan ayrılmış olan esnaf ve sanatkâr ortaklarımızı rahmetle anar, genel kurulun kooperatifimiz ve ortaklarımız için hayırlı olmasını temenni ederiz.
Genel Kurullar son bir yıllık çalışmalarımızın sizlere sunulduğu karşılıklı fikir alışverişlerinin olduğu demokratik platformlardır. Yönetim kurulu olarak ortaklarımızın için her şeyin en iyisini, en faydalısını yapmaya özen gösterdiğimiz çalışmalarımız ve mali tablolarımızla huzurlarınızdayız.
Değerli ortaklarımız 2016 yılında yaşadığımız 15 Temmuz darbe girişimi dövizdeki hareketlilik, petrol fiyatlarındaki artış, etrafımızda savaştan oluşan ateş çemberi, terörle birlikte tırmanan gerilim, ekonomik hayatımızda olumsuzluklara sebebiyet vermiş olup bu da maalesef esnaf ve sanatkarımıza yansımıştır. Dileğimiz bu girdaptan bir an önce çıkmak ve huzur içinde yaşamaktır. Her şeye rağmen bilmekteyiz ki, millet olarak bu sıkıntıları hep birlikte aşacak güçte, iradeye sahip milletimiz vardır. Yeter ki birlik ve beraberliğimiz bozulmasın.
Küçük Esnaf bankalar aracılığı ile finansman temininde zorluk çektiği için kurulan kooperatifler dayanışmanın ve ekonomik birlikteliğin en güzel örneklerindendir. Ekonominin daraldığı bu günlerde araç, makine ve finansman sıkıntısında kooperatifler olarak bizler devreye girerek ekonominin çarklarının işlemesinde itici güç olmaktayız. Hükümetimizden isteğimiz ekonominin çarklarının yavaşladığı şu günlerde kooperatiflere daha fazla kaynak aktarılmasıdır.
Vadesi gelen senetler kooperatifimiz tarafından aranarak siz değerli ortaklarımıza bildirilmekte, aynı zamanda Halk bankası da mesaj göndererek ödemelerinizi sizlere hatırlatmaktadır.Senetlerini gününde ödemeye çalışan ,borcuna sahip çıkan tüm ortaklarımıza teşekkür ediyoruz.Kredi taksitlerinizi düzenli ödemelerinizden dolayı kooperatifimiz bu yılda itibari bir kooperatif olarak sıralamalarda yerini almıştır.Borcunu ödeyemeyen ortaklara ise kooperatifimiz elinden gelen desteği vermiş ve imkanları ölçüsünde gerekli kolaylıklar sağlamaya çalışmıştır.Buna rağmen tahsil edilemeyen kredi taksitleri hakkında mevzuat gereği kanuni takibata geçilmiştir.
2016 yılında 347 ortağa 13.152.500,00 TL işletme kredisi,172 ortağa 3.573.000,00 TL merkez birliğimizin 16/12/2015 tarih ve 2015/10 sayılı genelgeleri gereği sıfır faizli kredi olarak kullandırılmıştır. Yılsonu plasman bakiyemiz 23.700.000,00 TL dir.2016 yılı sonu itibariyle takipteki
Alacağımız 179.664,91 TL olup, takipteki ortak sayımız 42 kişidir. Takip oranımız ise %4,98 dir. Mevcut ortak sayımız yılsonu itibariyle 1273 tür,2016 yılında kaydedilen ortak sayısı ise 220 dir. Vefat ve kendi isteği ile 71 ortağımızda kooperatifimizden ayrılmıştır.
Merkez birliğimizin 28/06/2016 tarih ve 2016/13 sayılı genelgeleri gereği takipteki borçların yeniden yapılandırılması kapsamında takipteki 33 ortağımızın müracaatları neticesinde 17 ortağa defaten ,16 ortağımıza da taksitli yapılandırma yapılmıştır.
Ülkemizde sayıları bine yaklaşan esnaf kefalet kooperatifi bulunmakta olup bu kooperatifler 7 risk grubuna ayrılmaktadır. Bu risk grupları arasında kooperatifimiz birinci risk gurubunda yer alıp en yüksek kredi limiti olan 150.000.00TL İşletme kredisi kullandırmaya hak kazanan kooperatifler asında yerini korumuştur. Bu başarı siz değerli ortaklarımızın üstün gayreti ve yönetimimizin esnaf zihniyetiyle çalışması sonucunda gerçekleşmiştir.
Devletimiz; Esnaf ve sanatkârlarımızın yükünü azaltmak, rejimin teminatını oluşturan esnaf kesimine destek olabilmek amacıyla, halk bankasının, kooperatiflere uyguladığı %10 faizin %5 ini esnaf ve sanatkâr adına hazinece karşılanmakta, diğer yarısını ise esnaf ve sanatkârlarımız ödemektedir. Kredi faizleri bir yıllık %4, bir yıldan uzun vadeli kredilerde %5 olarak uygulanmıştır. Kredi vadeleri ise ortaklarımızın tercihlerine göre bir ve beş yıl arasında kullandırılmaktadır.
Esnaf ve sanatkarımızın ucuz faizli krediden faydalanmasını sağlamak adına desteklerini esirgemeyen başbakanımıza, hükümetimize, Halkbank yetkililerine genel başkanımıza, merkez birliği yönetim kurulu üyesi, bölge birlik başkanımız Erol Ayvaz’a verdikleri mücadelelerden ve emeklerinden dolayı tüm ortaklarımız adına minnet ve şükranlarımızı sunar çok teşekkür ederiz.
2016 yılında da elimizden geldiği kadar sosyal sorumluluk projeleri kapsamında kooperatifimiz yer almış olup, ilçe mili eğitim müdürlüğünün düzenlemiş olduğu etkinlikler, esnaf kefalet ilköğretim okulumuzun ihtiyaçlarına ve yardım talebinde bulunan diğer okullarımıza elimizden geldiğince her zaman destek olmaya çalıştık. 2017 yılında da imkanlarımız dahilinde bu tür projelerde olmaya devam edeceğiz.
Halkbank şube müdürümüz Sayın Yusuf Ekşi ve tüm personeline, Kooperatifimiz personeline mali müşavirimiz Sayın Osman Sarısoy’a, Hukuk müşavirimiz Sayın Ruşen Özüredi, Tülin Akyazar ve Enis Engin’e teşekkür eder şükranlarımızı sunarız. Dedi
Divan Kurulu 4.Bölge Birliği Başkanı ve Divan başkanı Erol Ayvaz, Hasan Yalaman. Osman Kolukua seçildi.
Denetim kurulun raporu Erkan Aksu tarafından okunduktan sonra yönetin ve denetim raporları oybirliği ile kabul edildi.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.