PERTEVNİYAL KURTULACAK MI ? | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

PERTEVNİYAL KURTULACAK MI ?

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Bandırmaya yıllarca hizmet vermiş Pertevniyal Hastanesi konusunda sevindirici gelişmeler yaşanıyor.

Gazetemizin de defalarca gündeme taşıdığı binanın şu anda ki durumundan kurtarılarak Bandırmaya kazandırılması gündemde. CHP Belediye Meclis üyesi Selim Panç gazetemize konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu.
Panç şunları kaydetti…
“Eski Bandırma Devlet Hastanesi olarak bildiğimiz Pertevniyal hastanesi zamanının ilk 10 hastanesinden biridir. Bandırma halkına yıllarca hizmet vermiştir. Bu hastanede şehrimizin acı tatlı hatırası bulunmaktadır. Ayrıca bu hastanede kullanılan yapı tuğlaları, mimarisi ve Bandırma Pertevniyal hastanesinin yazılı olduğu çiniler kendine özel sanatsal değer taşımaktadır. Maalesef şu anda bu bina mezbeleye dönmüş içkici, tinercilerin mekânı haline gelmiştir. Çevrede ki esnaf ve komşular da bu durumdan çok şikâyetçidir.
Restorasyon Yolu Açılacak
Bandırma’nın tarihine sahip çıkmak için hastaneyi restore ederek kurtarmalıyız. Bunun için altı yedi ay kadar önce Balıkesir Sağlık Müdürlüğünde imar İşleri bölümüne hastanenin son durumunu anlatan rapor sunmuş, Sağlık Müdürü Dr. Servet Kocaöz’ le görüşerek destek istemiştim. Çünkü burasının mülkiyeti Sağlık Bakanlığına aitti. Konunun takipçisi olarak müdür Beyle farklı zamanlarda durum değerlendirilmesi yapıldı. Sonuçta eski hastanenin bulunduğu geniş alanda, tarihi hastanenin olduğu arsa sağlık hizmeti alanından çıkarılmasına karar verildi. Bu şekilde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nden de geçti. Dosya Balıkesir Tapu Müdürlüğünde onay bekliyor. Yakında oda tamamlanacak ve restorasyonun yolu açılmış olacak. Onaylı tarihi bina alanı olarak Milli Emlak’a geçmiş olacak.
Belediyeye Devredilecek
Olması gereken yasal yol budur. Bizim işimiz bundan sonrasında burayı Milli Emlak’tan Bandırma Belediyesine devredilmesini sağlayıp restorasyon çalışmalarına hızla başlamaktır. Restorasyon için Elektrik santral binasında olduğu gibi Valilikte ki fonlardan yararlanılacaktır. Çünkü yasa gereği Bandırma Belediyesine tahakkuk eden emlak vergilerinin %10 u valilik bünyesindeki fona tarihi binaların restorasyonunda kullanılmak üzere her yıl aktarılmaktadır. Ben inanıyorum ki bizler Bandırma olarak birlikte hareket edip Pertevniyal Hastanesine sahip çıkarsak onu sağlık veya Şehir Müzesi olarak halkımıza kazandırırız.”

Kaynak : ilkhabergazetesi

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.