PARKOMAT' TA SONUÇ NE OLACAK | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

PARKOMAT’ TA SONUÇ NE OLACAK

Paylaş
 

Balıkesir İdare mahkemesinin 2012 de yapılan Parkomat ihalesini iptal etmesi bundan sonrasında ne olacağına dair soru işaretlerini de beraberinde getirdi. İşte o soruların cevapları.
İdare Mahkemelerinin vermiş olduğu kararlarda infaz kesilmiyor. Dolayısıyla Danıştay’da temyiz yolu açık olsa bile Balıkesir İdare Mahkemesi’nin ihalede ki hukuka ve mevzuata aykırı dediği şartlar ya 30 gün içerisinde düzeltilecek ya da ihale yine bu süre içerisinde belediye tarafından iptal edilecek. Kaldı ki bu süre içerisinde ihale de geriye dönük bir düzenleme yapılması mümkün değil. Bundan dolayı Bandırma Belediyesinin 30 gün içerisinde ihaleyi ve sözleşmeyi iptal etmesi gerekiyor.

Yaşanacaklar bununla da sınırlı değil, Parkomat firmasında çalışanlar ne olacak? Bu kararın ardından Balpark Bandırmaya gelecek mi?
2012 yılında yapılan Parkomat ihalesini Balıkesir İdare Mahkemesinin iptal etmesinin ardından yol güzergâhlarında ki ücretli otoparklar yenden gündeme geldi. Mahkeme kararını değerlendiren hukukçular ihalenin mahkeme kararıyla birlikte iptal olduğunu ancak “İdare Mahkemesinin kararını gerekli merci uygular” şartından dolayı 30 gün içerisinde belediyenin bu kararı uygulaması gerektiğini söylüyorlar. İhalenin iptal olmasıyla birlikte firma ile yapılan sözleşme de fesih olacak.

ÇALIŞANLAR NE OLACAK?
Burada en önemli sorun firmada çalışanlar, onlarda kararın gazetemizde yayınlanmasından itibaren kendilerine ne olacağını merak ediyorlar. Firmanın sözleşmesi fesih olduğunda onlarında işten çıkarılmaları gündeme gelecek. Bu da yaklaşık olarak 40 kişinin işsiz kalması demek. Ayrıca bir de Balpark konusu var.

Bilindiği gibi Balpark (Balıkesir Otopark İşletmeleri Tic. Ltd. Şti.) il genelinde otopark ve Parkomat işletmeciliği için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulmuştu. İl merkezi, Erdek ve Ayvalık gibi merkezlerde de çalışmalarını sürdürüyor. Bandırma’daki ihalenin iptali Balpark’ın buraya gelmesi ile sonuçlanabilir. Aslında buna kesin gözüyle bakılıyor ama hukukçulara göre Balıkesir İdare Mahkemesinin emsal teşkil eden kararı şimdi onun uygulanmalarının da sorgulanmasına sebep olabilir. Çünkü hukukçular kararın çok açık olduğunu dile getiriyor.

BALPARK’IN UYGULAMALARI YASAL MI?
Karara göre ister iş yeri ister konut olsun bina yapılırken gerekli mercilere otopark parası ödemiş kişilerden ayrıca park ücreti almak hukuka ve mevzuata aykırı. Bu yüzden Balpark’ın ücret almak için bu tür mükerrer ödemelerin önüne geçecek bir düzenleme yapı yapmadığı merak ediliyor. Eğer böyle bir düzenleme yapmadan para tahsiline gidiyor ve kişilerden mükerrer ödeme yapıyorsa onların uygulaması da hukuka ve mevzuata aykırı olarak gerçekleştiriliyor. Bu konular önümüzdeki günlerde netleşecek ama şu an için geçerli olan Balıkesir İdare Mahkemesi kararının 30 gün içerisinde uygulanacak olması.

Kaynak : ilkhabergazetesi

Bir önceki yazımız olan 25 MİLYARLIK PROJEYE START VERİLDİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.