PANÇ, ŞEKER FABRİKALARININ ÖZELLEŞTİRİLMESİ HAKKINDA KONUŞTU | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
tolga tosun

PANÇ, ŞEKER FABRİKALARININ ÖZELLEŞTİRİLMESİ HAKKINDA KONUŞTU

Paylaş
 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Dr. Selim PANÇ tekrar üretime başlayan Susurluk Şeker Fabrikasını daha önce ziyaret ettiğinde yönetim kadrosu ve işçilerin mutlu ve özverili çalıştıklarını, binlerce ton şeker pancarını işleyerek şeker ürettiklerini, bu fabrikanın Susurluk ekonomisine büyük katkı sağladığını  gördüğünü belirterek Türkiye’de şeker fabrikalarının kapatılması bu ülkeye yapılacak büyük bir ihanettir diyerek özelleştirilme kararı alınan 14 şeker fabrikasının halkta büyük bir tepki topladığını belirtti.

Ayrıca mevcut iktidar şeker fabrikalarını neden satışta çıkardığına dair, tatmin edici hiçbir açıklama yapamadığını belirterek sadece zarar ettiklerini söylüyorlar. Fakat bu asla inandırıcı değil, çünkü kar etmekte olan Afyon, Çorum, Turhal ve Ilgın şeker fabrikaları da satışa sunuldu.

Panç; Türkiye’de şeker tüketimi giderek artıyor, üretim ise giderek azalıyor. 2016 yılında 280 bin ton şeker ithal etmişiz, demek ki kapatmak değil üretimi arttırmak gerekiyor.

Bu satışların arkasında,   Nişasta Bazlı Şeker, Mısır ve  glikoz –fruktoz şurubu ve Aspartam tatlandırıcı üreten Cargill gibi özel Amerikalı şirketlerin etkisinin de olduğu belirten Panç bu ürünlerin kullanımı diyabet, sindirim, Alzheimer, astım, kalp hastalıkları ve pankreas kanserine kadar birçok hastalığa neden olmaktadır. Şeker fabrikalarını kapatmak halkımızı  sağlıksız ve ülkemizi dışa bağımlı hale getirecektir.

Pancar üretimi Türkiye için stratejik bir üründür. Üretimi mutlaka desteklenmelidir. Bu fabrikalarda ve üretim yapılan tarlalarda binlerce işçi ve çiftçi aile geçimini sağlamaktadır. Bu 14 fabrika özelleşince yaklaşık 250 bin pancar çiftçisi ile 5 bin’e yakın şeker fabrikası işçisinin işlerinden olacağı biliniyor. İddia o ki satın alanlar bu fabrikaları ya hemen, ya da birkaç yıl çalıştırıp kapatacaklar.

Özelleştirme nedeniyle 2008 yılından bu yana Türkiye’de şeker fabrikalarında Ar-Ge, teknoloji, insan gücü yatırımı yapılmadığı ve kaliteli tohuma önem verilmediği bilinen bir gerçektir. Eğer bunlar yapılsaydı  şeker fabrikalarının zarar etmeleri mümkün değildir. Ayrıca  Avrupa’da şeker üretimi hükümetlerce sübvanse edilerek desteklenmektedir.

Şeker fabrikaları “YÜZDE YÜZ MİLLİ VE YERLİ” dir diyen Dr. Selim Panç “Şeker fabrikaları kapatılarak, Türk çiftçisi ve işçisinin ekmeği elinden alınırken, aynı zamanda Türk halkının sağlığı ile oynanmaktadır. Bundan dolayı hükümetten halkın sesine kulak vererek şeker fabrikalarının özelleştirilmesinden vazgeçmesini bekliyoruz.” dedi.

Dr. Selim Panç/Balıkesir Büyükşehir Belediyes Meclis ve Çevre ve Sağlık Komisyonu Üyesi

 

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA BUGÜN SU KESİNTİSİ YAPILACAK!!! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.