Özdemir “Uyuşturucu ile topyekûn mücadele edilmeli”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Av. Yılmaz Özdemir, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, son günlerde uyuşturucu kullanımında çok büyük artışların olduğuna dikkat çekerek; yetkilileri daha etkin ve topyekûn bir mücadeleye davet etti.
Özdemir; “Son yıllarda iyice düşen uyuşturucu kullanma yaşının yanında son günlerde de özellikle ilçemizde, “bonzai” denilen sentetik ve ölümcül uyuşturucu kullanımı çok yaygınlaşmış, bu ölümcül zehre 5-10TL’ye rahatlıkla ulaşılabilir olmuştur. Özellikle “bonzai” kullanımı nedeniyle hastanelerimizin acil servislerine de önemli sayıda vakıalar ulaşmaktadır.” dedi
Yetkilileri daha duyarlı olmaya davet eden Özdemir, şöyle devam etti;
Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve müftülüğümüze önemli görevler düşmektedir.
Özellikle uyuşturucunun ölümcül zararları konusunda Milli Eğitim Müdürlüğümüzün okullar vasıtasıyla öğrenciler bazında, İlçe Müftülüğümüzün de öğrenciler ve veliler bazında bilgilendirme çalışmaları yapması ve uyuşturucuya karşı topyekûn mücadele ruhu aşılamaları gerekmektedir. Bu manada sivil toplum kuruluşları ve kamu birimleri ile koordinasyon içerisinde yapılacak programlarla toplum uyuşturucuya karşı duyarlı daha duyarlı hale getirilmelidir.
Belediyeler üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir.
Büyükşehir ve Bandırma Belediyelerinin uyuşturucu konusunda hassasiyetlerini biliyoruz. Ancak bu konuda yeterli çabanın olduğunu maalesef söyleyemiyoruz. Belediyeler gençleri kötü alışkanlıklardan koruyacak aktivitelere ağırlık vermeli, spor ve kültürel alanlar inşa etmelidir. Gerek Belediye bünyesinde gerekse Kent Konseyleri aracılığı ile bilgilendirmeler yapılmalı halkın bilinçlenmesi sağlanarak duyarlılık üst seviyeye çıkarılmalıdır. Bunun yanında belediyelerin denetleme görevi de vardır. Belediyeler bu görevlerini tavizsiz yapmalı, kötü alışkanlıkların başlangıç noktası sayılabilecek yerler çok sıkı denetlenerek uyuşturucuya giden yollar kapatılmalıdır.
Emniyet Müdürlüğümüz önleyici tedbirleri arttırmalı daha geniş operasyonlarla uyuşturucu yuvalarını kökten kazımalıdır.
Emniyet güçlerimiz zaman zaman önemli operasyonlara imza atsa da maalesef torbacı denilen kişileri toplamaktan öteye gidememekte, uyuşturucunun kaynağını ve şehre girişinin engellenmesi noktasında yeterli başarıyı gösterememektedir. Özellikle “Bonzai” denilen sentetik ve ölümcül uyuşturucunun 5-10TL ye çok rahatlıkla pazar bulması ve bunun engellenemiyor olması önleyici tedbirlerin yeterince alınıp alınmadığını sorgulamamıza neden olmaktadır. Bunun yanında uyuşturucu maddelerin kolaylıkla temin edildiği alanların her açıdan denetlenmesi, sokakların daha güvenli hale getirilmesi de emniyetimizin sorumluluğundadır. Bu güne kadar yapılan çalışmaların yeterli olduğunu söylemek güçtür.
Uyuşturucu ile mücadelede genel idareye de önemli görevler düşmektedir.
Uyuşturucunun satılması-satın alınması konusunda daha önceden cezaların arttırılması yoluna gidilmişse de bunun yeterli caydırıcılığı sağlamadığı görülmektedir. Uyuşturucunun satılması-satın alınması yanında kullanımının da ağır cezalara bağlanması, bu noktada ceza kanunlarında gerekli değişiklikler yapılması gerekmektedir. Yine uyuşturucu ile mücadele konusunda alınması gerekli her türlü tedbir için araştırmalar ve çalışmalar yapılmalıdır.

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan Ceviz fidanı satışları Bandırma'da arttı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Özdemir “Uyuşturucu ile topyekûn mücadele edilmeli”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma