foto-deniz1

ORMAN YANGINLARI MEVSİMSEL DEĞİL RANTSALDIR

VEKİL FOTOĞRAF
Paylaş
 

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın 17 Ağustos’ta meydana gelen Ayvalık Şeytan Sofrası mevkiindeki yangınla ilgili Meclis Araştırma önergesi verdi. Akın önergesinde Bakan Veysel Eroğlu’nun orman yangınlarının %87’sinin insanlardan kaynaklı olduğunu sözlerini hatırlatarak yangınların araştırılmasını istedi. Akın ayrıca turizm bölgelerinde çıkan yangınların, koruma alanlarını yasal düzenlemelere uygun hale getirilerek imara açmak için bir yöntem olduğunu dile getirdi. Akın’ın önergesi şu şekilde;
Devlet Ormanları Korumak İçin Gerekli Tedbiri Almak Zorundadır
Anayasamızın ormanla ilgili hükmü düzenlediği 169. Maddesine göre; Devlet, ormanların korunması ve sahalarının genişletilmesi için gerekli kanunları koyar ve tedbirleri alır. Yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir, bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık yapılamaz. Bütün ormanların gözetimi Devlete aittir. Devlet ormanlarının mülkiyeti devrolunamaz. Devlet ormanları kanuna göre, Devletçe yönetilir ve işletilir. Bu ormanlar zamanaşımı ile mülk edinilemez ve kamu yararı dışında irtifak hakkına konu olamaz. Ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez. Ormanların tahrip edilmesine yol açan siyasî propaganda yapılamaz; münhasıran orman suçları için genel ve özel af çıkarılamaz. Ormanları yakmak, ormanı yok etmek veya daraltmak amacıyla işlenen suçlar genel ve özel af kapsamına alınamaz.
Yangınlar Koruma Alanlarını İmara Açmak İçin Bir Yöntem Haline Gelmiştir
Anayasa tarafından orman suçu işleyenlerin affa bile uğramayacağı açıkça belirtilirken bugün ülkemizin dört bir tarafındaki ormanlar yakılmakta ve sabotaj ihtimali bulunmasına karşın gerekli incelemeler yapılmamaktadır. Orman Genel Müdürlüğü’nün 21/08/2017 tarihli verilerine göre toplam 1428 adet yangın çıkmış ve toplamda 7988 hektarlık bir alan yangına maruz kalmıştır. Özellikle bu yerlerin turizm bölgesi olması akıllara kundaklamanın imar izninin önünü açmak için yapıldığını getirmektedir.
Bakan Bey Yangınların %87’si İnsan Kaynaklı Dedi Araştıralım Görelim
Ayvalık Şeytan Sofrasındaki tabiat parkının en güzel noktasının imara açılmasını yargı durdurma kararı almıştır. 17 Ağustos’ta çıkan yangın tam da yargının imar izni vermediği noktada çıkmıştır ve çok büyük bir alan kül olmuştur. Bu bir tesadüf değil, koruma alanlarını yasal düzenlemelere uygun hale getirmek için bir yöntem haline gelmiştir.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu 7 Temmuz tarihli açıklamasında yangınların çıkış sebebi ise için ‘’Yüzde 87’si insan kaynaklı, insanlar tarafından çıkarılıyor maalesef” ifadelerini kullanmıştır. Yaz aylarında çıkan orman yangınlarının mevsimsel etkilerden kaynaklı olmadığı bakan beyin verileriyle netleşmiştir. Bu bağlamda orman yangınlarının nedenlerinin araştırılması ve bu bölgelerdeki ekolojik zararın tespiti amacıyla Anayasanın 98, TBMM İç Tüzüğünün 104 ve 105. Maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.

Bir önceki yazımız olan SEDEF EGZAMA HASTALIĞINA MUCİZE ÇÖZÜM SAĞLIYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar marina1
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.