featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bandırma Belediyesi Santral Kültür Merkez’in de Pazar günü saat 14:00’da gerçekleştirilecek “Kök hücre ve kemik iliği nakli. Ulusal kemik iliği bankası” paneli ile ilgili bir dönem oğlunun yaşadığı Lösemi (kan kanseri) rahatsızlığı nedeniyle aynı sorunları yaşayan Hacı Yiğitsoy, kök hücre nakli sürecini anlatarak bilgi verdi. Panelin Bandırma’da yapılması için girişimlerde bulunan Yiğitsoy ”kök hücre nakli artık çok basit bir işlem, ülkemizde kolaylıkla yapılıyor. Bu konuda birden çok merkez ülkemizde mevcut ve Löseminin yanı sıra başka hastalıkların tedavisinde de kök hücre nakli çare oluyor.”dedi.

21. yüzyılda yaşanan sağlık alanındaki gelişmelerin kök hücre naklini kolaylaştırdığını belirten Hacı Yiğitsoy, insanların bu konuda bilgisinin eksik olduğunun altını çizerek ”paneli düzenlemekteki amacımız; Bandırma halkına bu yeni yöntemleri anlatarak bilgilendirmek ve ulusal kemik iliği bankamıza bağışçı kazandırmaktır. Bu konuda Türkiye’de önemli çalışmalara imza atan TÜRKÖK Projesi Güney Marmara Bağışçı kazanım Uzamanı Ramazan Çiçek ve ekibi kentimize gelerek bize gerekli olan bilgileri verecek.”şeklinde konuştu.

BANDIRMA WEB TASARIM

150 bin nüfuslu Bandırma ne yapacak?

Bilindiği gibi 2014 yılında kurulan “Ulusal Kemik İliği Bankası” Kızılay vasıtasıyla bu güne dek 100 bin bağışçıya ulaşarak 15 hastaya (çocuk ve yetişkin) olmak üzere bedelsiz olarak nakil işlemi gerçekleştirdi. Geçmişte kemik iliği bankası yokken, Dünya Kemik İliği Bankasına başvurarak hastalar şifa arıyordu.

Bu işlem yaklaşık 30-35 bin avro’ya mal olduğu gibi uzunda sürüyordu. Zamanın hastalar için hayati bir önem taşıdığı bu hastalıklarda artık TÜRKÖK projesi var. Hastalar “Ulusal Kemik İliği Bankası” sayesinde daha kısa sürede tedavi hizmeti alabiliyor. Etkinlik kapsamında; kentimizde de Pazar günü Cumhuriyet Meydanı’nda kan ve kök hücre bağışı gerçekleştirilecek. 80 milyon nüfusa sahip Türkiye’de 100 bin bağışçı olduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, ülkemizde bağışçı sayınsın yetersizliği dikkat çekiyor. Halen Bandırma’da da 2 kişi acil olarak kök hücre nakli bekliyor.

Bandırma halkı bir kez daha öne çıkarak hayat kurtaracak! 

Bir önceki yazımız olan O DUYURULAR ARTIK E-TEBLİGAT İLE YAPILACAK başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ÖNE ÇIK HAYAT KURTAR!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma