ÖNCE YIKTILAR, SONRA DURDURDULAR! | Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

ÖNCE YIKTILAR, SONRA DURDURDULAR!

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Erdek’te imara aykırı olan yapılar için yıkım çalışması başladı.İlçe Belediyesi, Kaymakamlık tarafından verilen talimatlara rağmen söz konusu binaların yıkımını başlatmayınca Büyükşehir Belediyesi devreye girdi.

BAŞKAN UĞUR, ERDEKLİ BALIKÇILARLA BULUŞTU

Kaymakamlık kararıyla 24 Ağustos’a kadar verilen talimata rağmen yerel Belediye tarafından işlem yapılmayan yapılarda balıkçılık yapan vatandaş, yıkım kararının Büyükşehir tarafından uygulamaya konacak olmasıyla mağduriyetini Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a dile getirdi.Balıkçı esnafı Başkan Uğur ile görüşerek ortaya çıkan sorunlarına çözüm aradı.

Erdekli balıkçılar ile görüşen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip UğurBalıkçı Barınağı’nda bulunan malzeme depolarının bulunduğu kısımdaki yıkımı, balıkçı ağları ve malzemelerin yeni bir yere taşınıncaya kadar durdurma kararı aldıklarını açıkladı. Başkan Uğur, “Erdekli balıkçılarımızın ağlarını şuan muhafaza edecekleri bir yer yok. Balıkçılarımız ile ortak bir çalışma yapacağız. Çalışma tamamlanıp ağ ve malzemeler taşındıktan sonra depoların yıkımını gerçekleştireceğiz” dedi.

ERDEKLİ BALIKÇILARIN DEPOLARININ YIKIMI GEÇİCİ OLARAK DURDURULDU

Erdek Kaymakamlığı tarafından imara aykırı yapılar için alınan yıkım kararı üzerine Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkım işlemine başlanan Erdek Balıkçı Barınağı’nda çalışmalar geçici olarak durduruldu. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’u makamında ziyaret eden Erdekli balıkçılar, ağ ve malzemelerinin bulunduğu depoların yıkım çalışmalarının, malzemeler uygun bir yere taşınıncaya kadar durdurulmasını talep ettiler.

Erdekli balıkçıların isteklerini olumlu karşılayan Başkan Uğur, depoların bulunduğu kısımdaki yıkımı durdurduklarını açıkladı. Erdek Kaymakamlığı tarafından imara aykırı yapılarla ilgili yapılan çalışma ile balıkçı barınaklarını bulunduğu yerde yıkım çalışması yapıldığını ifade eden Başkan Uğur, “Erdek Kaymakamlığı’nın 24 Ağustos tarihine kadar bu yerlerin yıkılmasıyla ilgili Erdek Belediyesi’ne bir yazıları olmuş Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüz ile birlikte. Fakat 24 Ağustos’a kadar hiçbir işlem Erdek belediyesi yapmadığından yine Kaymakamlığın bize müracaatı ile bu imara aykırı yapıların yıkılmasıyla ilgili bize bir talimat geldi bizde bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi olarak imara aykırı o yerlerin yıkım işlemine bizim araçlarımız ile başladık” diye konuştu.

BAŞKAN UĞUR: “BİZ KESİNLİKLE BALIKÇI ESNAFINA ZARAR VERMEK İSTEMİYORUZ”

İmara aykırı yapıların bulunduğu yerde Erdekli balıkçıların ağ ve malzemelerini muhafaza ettikleri depolar olduğunu söyleyen Başkan Uğur, balıkçıların mağdur olmasını istemediklerini belirtti. Uğur konuşmasını şöyle sürdürdü:

Biz kesinlikle balıkçı esnafına zarar vermek istemiyoruz. Onlar zarar etsin, mallarına hasar gelsin istemiyoruz. Her birinin 40-50 bin liralık ağı var, malzemesi var. Balıkçı arkadaşlar ile görüştük, Erdek belediye meclis üyesi, Erdek AK Parti İlçe Başkanımız ile beraber şimdilik tamam dedik. Ağlarını şu an muhafaza edecekleri bir yerde yok. Biz bir çalışma yapacağız. İstiyoruz ki balıkçılarımız daha rahat bir çalışma imkanına kavuşsunlar, çalışmalarını daha rahat yapsınlar. Ağalarını ve malzemelerini muhafaza etsin. Bu konuda Erdek’te bir çalışma yapacağız. Balıkçı esnafı ile birlikte, onlarında görüşlerini, fikirlerini alarak doğru yerde, doğru işler yapalım istiyoruz. Bizde daha sonra imar dışı yapılar, üst taraftaki kısımlar yıkıldıktan sonra balıkçılarımızın malzemeleri bulunduğu yerlere şimdilik dokunmuyoruz. Ne zaman onlara uygun bir yer, fiziki şartları uygun bir yer bulursak o zaman yıkılır”.

Ziyarette Erdek AK Parti İlçe Başkanı Kemal Kayan, Erdek Belediye Meclis üyeleri ve balıkçı esnafı yer aldı.

Bir önceki yazımız olan İDO AVŞA SEFERLERİNE NE ZAMAN BAŞLIYOR? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.