ÖMÜR YÜCE'DEN MEDENİ KANUNUN 86. YIL KUTLAMA MESAJI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

ÖMÜR YÜCE’DEN MEDENİ KANUNUN 86. YIL KUTLAMA MESAJI

Paylaş
 

Bandırma Kent Konseyi Kadın Danışma Merkezi Başkanı Ömür Yüce ve ekip arkadaşlarıyla birlikte Medeni Kanunun Kabulü Hakkında İlk Haber Gazetesine açıklamalarda bulundu.
Yüce”17 Şubat 1926 yılında 86 yıl önce 11 ay gibi kısa bir sürede hazırlanıp İsviçre Medeni Kanunu örnek alınarak hazırlandı. Daha önce Osmanlı’nın son döneminde hazırlanmış Mecellenin halkın medeni ihtiyaçlarını karşılayamaması sebebiyle,(Mecelle daha önce Hanefi mezhebine yakındı.) İsviçre Medeni Kanununun kabulünün en önemli sebebi; Kadın-Erkek eşitliğine uymasıdır.
Getirdikleri; Mirasta Kadın –Erkek eşitliği, Toplumsal alanda Kadın –Erkek eşitliği, Kadına Boşanma Hakkı, Modern Türk Ailesinin güvenceye alınması, Aile Hayatında eşitlik ( Bir kişiyle evlilik),Kadına Meslek Seçme Özgürlüğü, Tek eşle evlilik, Evliliğin devlet kontrolüne alınması, küçük yasta medeni kanunda evliliğe son verilmesi, Hukukun iki başlılığına son verilmesi, Din kurallarının farklılığı ortadan kaldırmıştır. Ülkede farklı dinlere mensup kişiler var, ceza hukukunun şahıs güvenliğini sağlamakta yetersiz olması, Evlenme ve boşanmalarda miras kanunlarında herkesin dini kanunlara göre hareket etmesi, Kadın haklarını koruyan kanunların yetersiz olması; Türkiye Cumhuriyeti’nin laik bir karakter kazanması yolunda önemli bir adımdır.” dedi

Kaynak:İlk Haber

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA BUGÜN SU KESİNTİSİ YAŞANIYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.